Echipajele de patru rame din partea României, atât la masculin, cât şi la feminin, s-au clasat pe locul al patrulea sâmbătă la competițiile finalele desfășurate la Campionatele Mondiale de canotaj de la Racice din Cehia.

În finala probei de patru rame masculin, concurenții din partea României: Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Berariu, Florin Lehaci au încheiat pe locul al patrulea, cronometrată în 05 min 57 sec 85/100. Trei dintre cei patru membri ai echipajului care au evoluat au adus argintul la precedenta ediție a Mondialelor, în anul 2019.

Marea Britanie a câștigat medalia de aur la competiția de canotaj din Cehia

În cadrul competiției de la Racice, medalia de aur a fost câștigată de către Marea Britanie (05:48.29), care a concurat în duelul cu Australia (05:50.48) şi Olanda (05:51.85).

La patru rame feminin, România fiind reprezentată de: Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Magdalena Rusu, Roxana Anghel) s-a clasat pe locul al patrulea, cu timpul de 06 min 31 sec 48/100, devansată de Marea Britanie (06:26.40), Olanda (06:28.63) şi Australia (06:29.29).

România s-a întors acasă cu două medalii de aur

Tot sâmbătă în cadrul competiției din Racice, la patru vâsle masculin, România prin participanții: Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu și Marian Enache a ocupat ultimul loc în finală (şase). Au înregistrat timpul de 05 min 46 sec 08/100. Polonia s-a clasat pe primul loc (05:40.08), apoi a fost urmată de Marea Britanie (05:40.97) şi Italia (05:42.14).

România s-a întors acasă cu două medalii de aur cucerite la Mondialele de la Racice, vineri prin Ionela Cozmiuc, în proba de simplu vâsle feminin, categorie uşoară, şi sâmbătă, de echipajul masculin de dublu rame prin participarea lui Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan.

Duminică vor avea loc alte trei finale. Reprezentanța țării la Racice include 11 bărci şi 35 de sportivi

România a calificat nouă ambarcaţiuni în finalele pentru medalii la competițțile Mondialele din Cehia. Duminică, pe 25 septembrie, vor avea loc alte trei finale cu prezenţe româneşti, la dublu vâsle feminin, opt plus unu feminin şi opt plus unu masculin. Reprezentanța țării la Racice include 11 bărci şi 35 de sportivi.

Ultima ediţie a Mondialelor de canotaj a avut loc în anul 2019, la Ottensheim (Austria), iar România a cucerit atunci două medalii de argint, la patru rame masculin prin participarea lui: Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari şi dublu vâsle feminin au particpat Ancuţa Bodnar și Simona Radiş.