România e direct vizată! Cutremur la nivel național. Vestea venită de la Moscova
SURSA FOTO: Dreamstime
România este vizată direct! Este anunțul momentului venit chiar din Rusia! Informația a fost lansată de un important comandant al armatei ruse. Ce au de gând să facă autoritățile de la Moscova?
Rusia va lua o serie de măsuri tehnico-militare pentru a depăși apărarea antirachetă americană în Europa, inclusiv dezvoltarea de noi contramăsuri de apărare antirachetă și dezvoltarea de noi traiectorii de zbor ale rachetelor. Anunțul a fost făcut, vineri, de Serghei Karakaev, comandantul Forțelor de Rachete Strategice ruse, cu ocazia Zilei Forțelor de Rachete Strategice, sărbătorită în Rusia în fiecare an la 17 decembrie.
„Trupele de rachete strategice efectuează o serie de măsuri tehnico-militare care permit să reducă într-un grad suficient eficacitatea apărării antirachete a SUA în Europa şi garantarea îndeplinirii sarcinilor trasate.”, a declarat comandantul şef al forţelor strategice ruse, general colonelul Serghei Karakaiev, într-un interviu pentru publicația Krasnaia Zvezda.
Rusia vizează direct România
Prin acest anunț, Rusia vizează direct și România. Este important de precizat că unul dintre cele mai importante scuturi anti-rachetă americane se află în țara noastră, la baza militară de la Deveselu.
În cadrul acestor măsuri, comandantul rus a anunțat crearea unor sisteme de rachete cu mijloace de contracarare a sistemelor antirachetă moderne. Astfel de măsuri sunt dezvoltate „ținând cont de evaluările previzibile ale viitoarelor informații privind apărarea antirachetă și caracteristicile sistemelor de atac”.
„De asemenea, se lucrează la reducerea vizibilității rachetelor și a focoaselor, la modificarea traiectoriei și a capacităților balistice ale ICBM-urilor”, a declarat Serghei Karakaev, comandantul Forțelor de Rachete Strategice ale Rusiei.
Rusia va construi noi rachete ce vor putea fi lansate din orice regiune a țării
Totodată, Karakaiev a anunţat că anul viitor vor începe lucrările pentru fabricarea unei noi rachete intercontinentale mobile, care va putea fi lansată din ”orice regiune a teritoriului Federaţiei Ruse”.
Potrivit comandantului rus, în 2023, forţele strategice ale ţării intenţionează să efectueze opt lansări de probă cu rachete balistice intercontinentale, dublu faţă de anul în curs.
”În 2022 s-au efectuat patru lansări cu rachete strategice, care au confirmat fiabilitatea ridicată a sistemelor de rachete”, a mai declarat comandantul Forțelor de Rachete Strategice ruse.
Am început să lucrez ca jurnalist la Capital în 2020. Acesta a fost primul meu contact cu presa din România. Deși specializarea mea de bază este Dreptul, jurnalismul a fost mereu una dintre pasiunile mele. Din punctul meu de vedere, corectitudinea, dorința de perfecționarea și cea de aflare a adevărului mă pot ajuta în continuarea carierei de jurnalist și în acest fel pot contribui la informarea corectă a cititorilor.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





