Doliu în sportul românesc

Doliu în sportul românesc! România își plânge astăzi pierderea unui adevărat pionier al luptelor greco-romane. Este vorba despre Constantin Alexandru, cel care a încetat din viață la vârsta de 83 de ani. Cu o carieră impresionantă în lumea sportului, Constantin Alexandru a fost un luptător desăvârșit. De altfel, el a fost și un mentor dedicat și un antrenor pasionat.

În anii ’50-’60, Constantin Alexandru a strălucit pe podiumurile de medalii, atât la nivel de juniori, cât și la nivel senior. În acest mod, el a adus glorie echipei CS Rapid. Cu multiple medalii la campionatele naționale și internaționale, a contribuit în mod semnificativ la istoria echipei.

În plus, el a fost un pilon esențial în promovarea în Divizia A a echipei de greco-romane în 1962.

Constantin Alexandru, un mare antrenor

Dar contribuția sa nu se oprește aici. La nivel de juniori, Constantin Alexandru a fost un antrenor desăvârșit. Cu o abilitate de a descoperi talente și a le șlefui, el a format o generație de campioni. Printre aceștia se numără Gheorghe Minea, care a obținut medalia de bronz la Campionatele Mondiale de Juniori și locul 7 la Jocurile Olimpice din Moscova în 1980, precum și Laurențiu Iacob, medaliat cu bronz la Campionatele Europene de Juniori.

Nicolae Tudor, campion național de juniori, Dănuț Staudt, în repetate rânduri campion național de juniori, și Ionel Tase, maestru emerit al sportului și actual antrenor de greco-romane la CS Rapid, sunt doar câțiva dintre sportivii talentați pe care Constantin Alexandru i-a ghidat către excelență.

Echipa CS Rapid transmite cele mai profunde condoleanțe familiei îndoliate.

Constantin Alexandru
SURSA FOTO: Facebook, Club Sportiv Rapid București

Doliu și în sportul internațional

Fotbalul britanic și, în special, Manchester City, își plânge una dintre cele mai strălucite stele ale sale. Francis Lee, legendarul sportiv al lui Manchester City, s-a stins din viață la vârsta venerabilă de 79 de ani, lăsând în urmă o moștenire impresionantă și un gol enorm în inimile fanilor.

Francis Lee nu a fost doar un fotbalist talentat; el a fost un adevărat erou al clubului. Cu 330 de meciuri jucate pentru City și 148 de goluri marcate, el și-a înscris numele în analele istoriei fotbalului. Într-o perioadă strălucitoare de opt ani, Lee a câștigat un titlu în prima divizie, o Cupă FA, o Cupă a Ligii, o Cupă a Câștigătorilor de Cupe Europene și două Charity Shields. Contribuția sa la succesul clubului este imensă, iar numele său va străluci întotdeauna în galeria celor mai mari jucători din istoria lui Manchester City.