Restricții de circulație în București. Cum se va circula în weekend în Capitală?
SURSA FOTO: Inquam Photos, George Călin
Vești de ultimă oră pentru bucureșteni. În acest weekend, mai exact duminică va avea loc un eveniment sportiv. În acest sens, vor fi impuse mai multe restricții de circulație despre care șoferii trebuie să știe.
Bucureștenii care au în plan să se plimbe în acest weekend prin centrul capitalei trebuie să știe că un set de restricții va intra în vigoare. Astfel, duminică, 27 martie, în contextul în care în București are loc evenimentul sportiv „Legal Half-Marathon 2022 – Ediția a II-a”, Primăria București a anunțat instituirea unor restricții de circulație în centrul capitalei.
Restricțiile vor fi în vigoare în intervalul orar 07.00-13.45 în mai multe zone centrale din București. Astfel, în intervalul orar 07.00-13.45, pentru Semimaraton 10km pe traseul: Bd. Unirii (Tribunalul București) – Piața Unirii – întoarcere fără afectarea traficului în intersecție – Bd. Unirii – Biblioteca Națională – Bd. Mircea Vodă – întoarcere Pasaj Mărășești – Bd. Unirii – Piața Alba Iulia – Bd. Decebal – Str. Delea Nouă – întoarcere pe Bd. Decebal fără afectarea intersecției – Bd. Unirii – Tribunalul București.
Cum se va circula în București în acest weekend
Totodată, în intervalul orar 12.00-13.00, pentru Cursa Copiilor pe traseul: Bd. Unirii, segmentul de drum cuprins între Piața Unirii și Str. Traian.
Primrăia Capitalei menționează că restricțiile de trafic se vor aplica/ridica progresiv, pe măsura desfășurării activităților atât pe traseul menționat mai sus, cât și pe arterele care acced în acesta.
Și traseele STB vor fi modificate având în vedere restricțiile impuse, astfel încât, cei care utilizează transportul în comun trebuie să știe ce îi așteaptă.
Astfel, având în vedere restricțiile de circulație instituite, sub coordonarea agenților de poliție de la Brigada Rutieră, STB SA va modifica traseele liniilor de autobuz 104, 116, 117, 123, 133, 312, 313, 323 și 385.
Ce modificări vor avea traseele STB
Astfel, linia 104 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Cora Pantelimon” și intersecția Șos. Mihai Bravu/Bd. Decebal (Piața Hurmuzachi), apoi pe un traseu modificat pe ambele sensuri, pe Șos. Mihai Bravu, Calea Dudești, Bd. Octavian Goga, Pasajul Mărășești, Bd. Mărășești, Bd. Dimitrie Cantemir, Piața Unirii, după care va urma traseul de bază.
Pe de altă parte, linia 116 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Gara Progresul” și intersecția Bd. Dimitrie Cantemir/Bd. Unirii, apoi pe un traseu modificat, pe Bd. I. C. Brătianu, rondul de la Piața Unirii, cu întoarcere pe Bd. Dimitrie Cantemir, după care va urma traseul de bază.
Linia 117 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Cartier Confort Urban” și stația „Piața Unirii”, unde autobuzele vor întoarce.
În ceea ce privește linia 123, aceasta va funcționa pe traseul de bază între terminalul „CET Sud Vitan” și intersecția Calea Vitan/Bd. Octavian Goga, apoi pe un traseu modificat pe ambele sensuri, pe Bd. Octavian Goga, Pasajul Mărășești, Bd. Mărășești, Bd. Dimitrie Cantemir, Piața Unirii, după care va urma traseul de bază.
Linia 133 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Gara Basarab” și intersecția Str. Traian/Calea Călărași, apoi pe un traseu modificat pe ambele sensuri, pe Calea Călărași, Str. Delea Nouă, Str. Dristorului, Șos. Mihai Bravu, Calea Dudești, Bd. Octavian Goga, Str. Nerva Traian, după care va urma traseul de bază.
Linia 312 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Platforma Comercială Arcade Berceni” și intersecția Splaiul Unirii/Bd. Mărășești, apoi pe un traseu modificat, pe Bd. Mărășești, Bd. Dimitrie Cantemir, Bd. I. C. Brătianu, rondul de la Piața Unirii. Circulația acestor autobuze nu va fi modificată pe sensul de mers spre terminalul „Platforma Comercială Arcade Berceni”.
Linia 313 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Piața de Gros” și intersecția Bd. Dimitrie Cantemir/Bd. Unirii, apoi pe un traseu modificat, pe Bd. I. C. Brătianu, rondul Piața Unirii, cu întoarcere pe Bd. Dimitrie Cantemir, după care va urma traseul de bază.
Linia 323 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Zețarilor” și intersecția Bd. Mircea Vodă/Bd. Mărășești, apoi pe un traseu modificat, pe Bd. Mărășești, Bd. Dimitrie Cantemir, rondul de la Piața Unirii, cu întoarcere pe Bd. Dimitrie Cantemir, Bd. Mărășești, Bd. Mircea Vodă, după care va urma traseul de bază.
La rândul ei, linia 385 va funcționa de la terminalul „Piața Sf. Vineri”, pe Str. Sf. Vineri, apoi pe un traseu modificat, pe Bd. Mircea Vodă, Bd. Corneliu Coposu, Str. Halelor, Splaiul Independenței, după care va urma traseul de bază. Circulația acestor autobuze nu va fi modificată pe sensul de mers spre terminalul „Piața Sf. Vineri”.
Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





