Ilie Bolojan, premierul României, a anunțat împreună cu ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, un set de măsuri ce urmează să fie implementate în cadrul celui de-al doilea pachet de reforme din sectorul sanitar. Anunțul oficial a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă desfășurate luni după-amiază.

Reformele propuse vizează o restructurare substanțială a funcționării spitalelor publice, o mai bună alocare a fondurilor și introducerea unor criterii clare de performanță pentru personalul medical.

Ilie Bolojan: Reforma este necesară pentru a stopa risipa din sistem

Ilie Bolojan a deschis prezentarea pachetului de măsuri cu o analiză a problemelor structurale care afectează sistemul de sănătate. Potrivit premierului, în prezent, cheltuielile din domeniul sănătății sunt într-o creștere constantă, care nu mai poate fi susținută din punct de vedere bugetar.

„În primul rând, este vorba despre creșterea cheltuielilor din sănătate, pe care nu o mai putem susține în anii următori, raportat la veniturile pe care le avem la buget. Cheltuielile alocate Casei Naționale de Asigurări de Sănătate au ajuns la o pondere de 16% din veniturile curente de la bugetul de stat, față de o pondere de aproximativ 11%,  cât am înregistrat în anii trecuți. Doar în pandemie am mai ajuns la această pondere”, a declarat Bolojan.

El a precizat că în acest an, bugetul CNAS a atins 77 miliarde de lei, iar suplimentarea necesară pentru acoperirea facturilor restante se ridică la cel puțin 10 miliarde.

Această presiune financiară este agravată, potrivit premierului, de faptul că majorarea cheltuielilor nu se reflectă în mod real în calitatea serviciilor oferite pacienților.

„Anul acesta avem alocat un buget de 77 miliarde de lei, la care colegii nostri ne-au solicitat o suplimentare obligatorie, pentru a aduce facturile restante la zi, pentru că din martie nu am mai avut capacitatea de a achita integral sumele, ne trebuie cel puțin 10 miliarde rectificare suplimentară, ceea ce reprezintă o presiune mare pe buget”, a mai spus premierul.

Ilie Bolojan: Performanța trebuie să devină criteriul de bază în salarizarea medicilor

Ilie Bolojan a anunțat inițierea unor proiecte pilot care vor introduce un sistem de salarizare bazat pe performanță în mai multe spitale din țară. Aceste programe vor fi realizate în parteneriat cu Ministerul Sănătății și urmăresc recompensarea cadrelor medicale care depășesc cerințele de bază ale fișei postului.

 

„Avem o lipsă a criteriilor de performanță în sistem din punct de vedere al salarizării medicilor. Nu există sisteme care să încurajeze medicii să lucreze în spitale mai mult, să facă mai multe operații.

Am discutat cu domnul ministru, vom face proiecte pilot pentru introducerea salarizării în funcție de performanță, iar apoi să generalizăm asta în tot sistemul, a afirmat premierul.

În opinia sa, în prezent nu există stimulente reale pentru personalul medical de a efectua un volum mai mare de activitate sau pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor prestate.

Obiectivul acestor măsuri este de a introduce un cadru care să permită diferențierea clară între angajații performanți și cei care nu livrează rezultate conforme cu așteptările.

Ilie Bolojan: Ineficiența managerială, una dintre marile vulnerabilități

Ilie Bolojan a atras atenția asupra faptului că multe unități spitalicești sunt afectate de conducerea deficitară și lipsa de responsabilitate în utilizarea fondurilor. Bugetele mari alocate salariilor lasă puține resurse pentru tratamente, aparatură sau igienizare.

„Avem conduceri de spitale care nu performează, ineficiență managerială și administrativă, pentru că o bună parte din veniturile spitalelor vin pe componenta de asigurare a salariilor, astfel încât nu sunt legate direct de calitatea serviciilor sau de numărul acestora.

Cât mai mult de jumătate de banii pentru salarii îți vin direct de la Casă, nu există stimul ca managerii să îmbunătățească serviciile sau să fie mai eficienți. De aceea propunerile vin să facă aceste conduceri mai eficiente și mai responsabile”, a declarat Bolojan.

El a menționat că în astfel de situații, instituțiile medicale ajung să existe aproape exclusiv pentru a plăti salariile angajaților, neglijând misiunea de bază – îngrijirea pacienților.

Premierul a punctat că se impune o reevaluare a modului în care se alocă fondurile către spitale, punând accent pe serviciile efectiv oferite și pe impactul real asupra pacienților.

„Avem cheltuieli salariale disproporționate, avem spitale unde salariile depășesc 80%-90% din totalul cheltuielilor unui spital. Banii care mai rămân pentru medicamentele necesare pacienților, analize, aparatură, curățenie, sunt foarte puțini și practic, aceste spitale există în primul rând pentru cei care lucrează în aceste spitale, pentru a le asigura salariile, și nu pentru pacienții cărora trebuie să se asigure serviciile.

Trebuie să facă o analiză a acestor cheltuieli și să se bazeze pe serviciile oferite pacienților. Avem, din păcate, uneori servicii care sunt umflate și uneori fraude”, a mai declarat premierul.