Preţul petrolului se îndreaptă spre 100 de dolari

Preţul petrolului se îndreaptă spre 100 de dolari
Publicat de CAPITAL la 29 iulie 2008, 18:51

Dupa ce a ajuns in apropierea „nivelului psihologic” de 150 de dolari pe baril, pretul petrolului a intrat pe o panta descendenta pe care pesimistii o considerau „un accident de etapa” iar optimistii sperau ca este „inceputul sfarsitului”. Deocamdata, nici unii nici altii nu se pot bucura, dar evolutia cotatiilor barilului de petrol pare sa confirme mai degraba varianta optimista. Astfel, astazi preţul petrolului a scăzut cu peste trei dolari, la aproape 121 dolari/baril, cel mai redus nivel d

Dupa ce a ajuns in apropierea „nivelului psihologic” de 150 de dolari pe baril, pretul petrolului a intrat pe o panta descendenta pe care pesimistii o considerau „un accident de etapa” iar optimistii sperau ca este „inceputul sfarsitului”.

Deocamdata, nici unii nici altii nu se pot bucura, dar evolutia cotatiilor barilului de petrol pare sa confirme mai degraba varianta optimista.

Astfel, astazi preţul petrolului a scăzut cu peste trei dolari, la aproape 121 dolari/baril, cel mai redus nivel de la jumatatea lunii mai.

La o analiza sumara, s-ar putea aprecia ca este o scadere conjuncturala, dar nu trebuie  omis faptul ca aceasta reducere a venit pe fondul atacurilor rebelilor nigerieni asupra instalatiilor petroliere, element care ar fi fost mai degraba un factor care ar fi trebuit sa contribuie la cresterea petrolului.

Cu toate acestea, informatiile din piata internationala, care previzioneaza o scadere a cererii, coroborate cu declaratiile presedintelui OPEC care sustine ca pretul petrolului va cobora sub 100 de dolari pe baril au contribuit la scaderea cotatiilor.

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.