Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş și Adrian Munteanu vin cu medalia de aur acasă.

Aceștia au fost cronometrați cu timpul de 06 min 26 sec 38/100, devansând Marea Britanie (06:28.02) şi Olanda (06:35.68).

România pleacă de la Europenele de la Munchen cu cinci medalii de aur şi trei de bronz

În finalele de sâmbătă, România a obţinut trei de aur, la dublu rame, feminin (Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu) şi masculin (Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan), precum şi la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş) şi trei de bronz, la patru rame feminin (Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş), patru rame masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Florin Lehaci) şi patru vâsle masculin (Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu şi Marian Enache).

Pe lângă aurul de la 8+1 feminin, delegaţia ţării noastre a adăugat medalia de aur cucerită de Ionela Cozmiuc, simplu vâsle, categorie uşoară.

Aur și la gimnastică

Gimnastele noastre au obținut două medalii de aur şi două de bronz, în finalele pe aparate, la Campionatele Europene de gimnastică artistică pentru junioare de la Munchen.

Sabrina Maneca-Voinea a luat aurul la sărituri, cu media de 13,250 puncte, după 12,900 la prima săritură şi 13,600 la a doua.

Amalia Puflea a obţinut şi ea aurul la sol, cu 13,233 puncte, în timp ce Sabrina Maneca-Voinea a câştigat bronzul, cu 12,966, argintul revenind italiencei Viola Pierazzini, cu 13,200.

Amalia Puflea a mai luat și medalia de bronz în finala de la bârnă, cu 12,400, iar Amalia Ghigoarţă a încheiat pe locul 6, cu 11,866 puncte. Ghigoarţă a încheiat pe locul 8 (ultimul) în finala de la paralele, cu 11,900.

Junioarele au obținut medalia de argint în concursul pe echipe şi de argintul Amaliei Ghigoarţă, la individual compus.