Meci nebun între Germania și Portugalia la Euro 2020! Portughezii au început meciul pe cai mari, după ce au defilat în compania Ungariei, scor final 3-0.

De cealaltă parte, germanii veneau după înfrângerea în fața francezilor, 0-1, și nu aveau voie să mai facă niciun pas greșit.

Meci nebun între Germania și Portugalia la Euro! Scor final 4-2

Portugalia a deschis scorul în minutul 15, după o cursă spectaculoasă a lui Cristiano Ronaldo, care, după un un-doi cu Diogo Jota, a reușit să înscrie un nou gol la Euro.

Germania a egalat în minutul 35 prin Kai Havertz. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru Germania.

Ostilitățile în a doua parte a meciului au fost conduse de nemți, care au dus scorul la 4-1. Portugalia a încercat o revenire, dar nu a reușit să mai marcheze decât o singută dată, scol final 4-2.

Cheia: Blocarea lui Cristiano Ronaldo

Întrebat de jurnaliștii nemți cum poate fi anihilat Ronaldo, Joachim Low, antrenorul Gremaniei, a răspuns: „Ronaldo poate face mai mult decât să mute niște sticle. Are foarte multe calități.

Lovește la fel de bine mingea și cu dreptul, și cu stângul. Lovește minga excelent și cu capul. Trebuie să fim foarte atenți la el!”, a replicat tehnicianul care a câștigat titlul mondial cu Die Manschaft, în 2014.

Trebuie precizat că Portugalia este campioana europeană en-titre.

Cristiano Ronaldo a reușit o dublă în victoria din prima rundă a Grupei F, scor 3-0 cu Ungaria, la Budapesta, dar pe rețelele sociale și la televiziuni a devenit viral clipul în care atacantul lui Juve mută din fața sa sticlele de Coca-Cola, la conferința de presă.

Ca la fiecare mare competiție sportivă, sponsorii turneelor plasează produse la diferitele evenimente, însă CR 7 a avu o reacție surprinzătoare. Ulterior, l-a imitat și italianul Manuel Locatelli.

Germania: Neuer – Ginter, Hummels, Rudiger – Kimmich, Gundogan, Kroos, Gosens – Havertz, Muller – Gnabry.

Portugalia: Rui Patricio – Nelson Semedo, Ruben Dias, Pepe, Guerreiro – Danilo, William Carvalho – Diogo Jota, Bruno Fernandes, Bernardo Silva – Ronaldo.