Guvernul grec a decis să prelungească interdicția pentru proprietarii de apartamente privind emiterea de noi permise pentru închirierile pe termen scurt în zonele centrale ale Atenei. Măsura vine ca reacție la creșterea accelerată a chiriilor și la presiunea exercitată asupra pieței imobiliare. În paralel, autoritățile analizează posibilitatea extinderii acestei interdicții și în alte mari orașe ale țării. Evaluările sunt în curs, iar cifrele oficiale arată o creștere semnificativă a închirierilor în regim hotelier privat.
Interdicție pentru proprietarii de apartamente prelungită până în 2026
Proprietarii de apartamente din centrul Atenei nu vor mai putea obține noi permise pentru închirierile pe termen scurt, potrivit deciziei autorităților elene.
Concret, această interdicție vizează sectoarele municipale 1, 2 și 3, adică cele mai căutate zone de turiști. Restricția va rămâne în vigoare până la finalul anului 2026.
Guvernul a introdus această măsură în ianuarie 2025, ca o soluție temporară la problemele de pe piața imobiliară. Autoritățile au explicat că scopul principal este protejarea pieței de locuințe pentru rezidenți.
Oficialii avertizează că o eventuală ridicare a restricției ar determina scumpiri rapide ale chiriilor. Totodată, presiunea asupra autorităților este tot mai mare, în condițiile în care investitorii din sectorul turistic privat cer acces liber la piața centrală.
În ciuda acestor solicitări, guvernul rămâne prudent și preferă să prioritizeze echilibrul în piața imobiliară urbană.

Interes crescut pentru închirierile în regim hotelier
Ministerul de Finanțe al Greciei monitorizează atent evoluția sectorului închirierilor pe termen scurt în toate orașele mari.
Scopul este de a colecta date relevante pentru o eventuală extindere a restricțiilor în alte regiuni. Fenomenul a luat amploare în ultimii ani, odată cu dezvoltarea platformelor de închiriere online.
Statistici recente arată o creștere accelerată a cererii pentru cazare în regim hotelier privat. În anul 2024, numărul sejururilor peste noapte a atins 14,1 milioane, față de 12,1 milioane în 2023.
Comparativ cu anul 2019, când numărul era de 9,9 milioane, se înregistrează o creștere totală de 42% în cinci ani. Aceste cifre demonstrează interesul tot mai mare al turiștilor pentru alternativele oferite de Airbnb și alte platforme similare.
Tensiuni între nevoile turiștilor și locuitorii din marile orașe
Deși închirierile pe termen scurt contribuie la dezvoltarea turismului, impactul asupra pieței imobiliare este din ce în ce mai vizibil.
Datele Eurostat indică faptul că în 2024, aceste tipuri de cazare au reprezentat doar 9,2% din totalul nopților petrecute de turiști în Grecia. Cu toate acestea, importanța sectorului este certă, mai ales în marile orașe și în zonele turistice consacrate.
Un sondaj realizat de Pulse RC în luna mai 2024 evidențiază percepția populației cu privire la acest fenomen. Potrivit datelor, nouă din zece greci consideră turismul un element esențial al economiei naționale.
În același timp, mulți se tem de efectele negative generate de expansiunea rapidă a închirierilor de tip Airbnb. Principalele preocupări sunt scumpirea chiriilor și reducerea ofertei de locuințe disponibile pentru rezidenți.
Semnalul cel mai clar al presiunii exercitate asupra pieței imobiliare este depășirea ofertei hoteliere tradiționale de către numărul paturilor disponibile prin închirierile pe termen scurt. Acest fenomen generează îngrijorări în rândul populației, iar autoritățile analizează cu atenție următorii pași.