Honda britanică, importată în Japonia

Honda britanică, importată în Japonia
Publicat de CAPITAL la 6 august 2009, 11:14

Modelul Civic Type R produs în fabrica Honda din Swindon, Marea Britanie va fi exportat în Japonia începând cu anul 2010.Potrivit companiei, acest model cu două uşi se va numi Type R EURO pe piaţa niponă, pentru a se distinge de modelul cu patru uşi produs local: sedanul Civic Type R. Modelul britanic va fi însă comercializat într-o serie limitată.Japonia este a treia ţară din afara Europei care importă acest model, după Australia şi Africa de Sud. Totuşi, aceasta nu este prim

Modelul Civic Type R produs în fabrica Honda din Swindon, Marea Britanie va fi exportat în Japonia începând cu anul 2010.

Potrivit companiei, acest model cu două uşi se va numi Type R EURO pe piaţa niponă, pentru a se distinge de modelul cu patru uşi produs local: sedanul Civic Type R. Modelul britanic va fi însă comercializat într-o serie limitată.

Japonia este a treia ţară din afara Europei care importă acest model, după Australia şi Africa de Sud. Totuşi, aceasta nu este prima dată când Japonia importă maşini Honda produse în Marea Britanie, după ce în anul 2001 a făcut acelaşi lucru.

Uzina Honda din Marea Britanie produce şi modelele Civic, Civic Type S şi CR-V dedstinate pieţei europene. Începând din această toamnă, în localitatea Swindon va intra în producţie şi modelul Jazz al constructorului japonez.

 

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.