Globurile de Aur sunt considerate cel mai bun indicator pentru premiile Oscar, care vor fi decernate anul acesta la 10 februarie.

Netflix, gigantul de streaming care a început să producă în urmă cu şase ani conţinuturi originale, a condus în topul producțiilor nominalizare, având 34 de titluri.

Una dintre multele surprize au fost înregistrate în categoria Animație, unde câștigătorul a fost „Missing Link”, ci nu „Frozen 2”.

Ceremonia a avut loc la Hotelul Beverly Hilton din Los Angeles și a fost prezentat de actorul de comedie Ricky Gervais, pentru a cincea oară.

Premiile au fost împărțite în numeroase categorii iar aceasta este lista completa a celor care au câștigat cât și a celor care au fost nominalizați:

Câștigătorii din categoria Film

Categoria Dramă:

  • Câștigător: „1917” (Universal)
  • Nominalizați: „The Two Popes” (Netflix), „The Irishman” (Netflix), „Joker” (Warner Bros.), „Marriage Story” (Netflix).

Categoria Comedie/musical:

  • Câștigător: „Once Upon a Time… in Hollywood” (Sony)
  • Nominalizați: „Dolemite Is My Name” (Netflix), „Jojo Rabbit” (Fox Searchlight), „Knives Out” (Lionsgate), „Rocketman” (Paramount).

Cel mai bun actor într-un film

Categoria Dramă:

  • Câștigător: Joaquin Phoenix, în filmul „Joker
  • Nominalizați: Christian Bale, „Ford v Ferrari”, Antonio Banderas, „Dolor y gloria”, Adam Driver, „Marriage Story”, Jonathan Pryce, „The Two Popes”.

Categoria Comedie/musical:

  • Câștigător: Taron Egerton, în filmul „Rocketman”
  • Nominalizați: Roman Griffin Davis, „Jojo Rabbit”, Leonardo DiCaprio, „Once Upon a Time… in Hollywood”, Eddie Murphy, „Dolemite Is My Name”, Daniel Craig, „Knives Out”.

Cel mai bun actor în rol secundar într-un film:

  • Câștigător: Brad Pitt, în filmul „Once Upon a Time… in Hollywood”
  • Nominalizați: Al Pacino, „The Irishman”, Joe Pesci, „The Irishman”, Tom Hanks, „A Beautiful Day in the Neighborhood”, Anthony Hopkins, „The Two Popes”.

Cea mai bună actriţă într-un film

Categoria Dramă:

  • Câștigătoare: Renée Zellweger, în filmul„Judy”
  • Nominalizați: Cynthia Erivo, „Harriet”, Scarlett Johansson, „Marriage Story”, Saoirse Ronan, „Little Women”, Charlize Theron, „Bombshell”.

Categoria Comedie/musical:

  • Câștigătoare: Awkwafina, în filmul „The Farewell”
  • Nominalizați: Ana De Armas, „Knives Out”, Cate Blanchett, „Where’d You Go Bernadette”, Beanie Feldstein, „Booksmart”, Emma Thompson, „Late Night”.

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un film:

  • Câștigătoare: Laura Dern, în filmul „Marriage Story”
  • Nominalizați: Kathy Bates, „Richard Jewell”, Annette Bening, „The Report”, Jennifer Lopez, „Hustlers”, Margot Robbie, „Bombshell”.

Cel mai bun regizor

Câștigător: Sam Mendes, cu filmul „1917”

Nominalizați: Bong Joon Ho, „Parasite”, Todd Phillips, „Joker”, Martin Scorsese, „The Irishman”, Quentin Tarantino, „Once Upon a Time… in Hollywood”.

Cel mai bun scenariu

Câștigător: Quentin Tarantino, cu filmul „Once Upon a Time… in Hollywood”

Nominalizați: Steven Zaillian, „The Irishman”, Noah Baumbach, „Marriage Story”, Bong Joon-ho şi Han Jin Won, „Parasite”, Anthony McCarten, „The Two Popes”.

Cel mai bun film de animaţie

Câștigător: „Missing Link” (United Artists Releasing)

Nominalizate: „Frozen 2” (Disney), „How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal), „The Lion King” (Disney), „Toy Story 4” (Disney).

Cel mai bun film în limbă străină

Câștigător: „Parasite” (Coreea de Sud), de Bong Joon-ho

Nominalizate: „Les misérables” (Franţa), de Ladj Ly, „Dolor y gloria” (Spania), de Pedro Almodóvar, „Portrait de la jeune fille en feu” (Franţa), de Céline Sciamma, „The Farewell” (China), de Lulu Wang.

Cea mai bună coloană sonoră

Câștigător: Hildur Guðnadóttir, în filmul „Joker

Nominalizate: Daniel Pemberton, „Motherless Brooklyn”, Alexandre Desplat, „Little Women”, Randy Newman, „Marriage Story”, Thomas Newman, „1917”.

Cel mai bun cântec original

Câștigător: „I’m Gonna Love Me Again”, din „Rocketman” (Elton John şi Bernie Taupin)

Nominalizate: „Beautiful Ghosts”, din „Cats” , „Into the Unknown”, din „Frozen 2”, „Spirit”, din „The Lion King”, „Stand Up”, din „Harriet”.

Câștigătorii din categoria Televiziune

Categoria serial – Dramă

  • Câștigător: „Succession” (HBO)
  • Nominalizați: „Big Little Lies” (HBO), „The Crown” (Netflix), „Killing Eve” (BBC America), „The Morning Show” (Apple TV Plus).

Categoria serial – comedie/ musical

  • Câștigător: „Fleabag” (Amazon)
  • Nominalizați: „Barry” (HBO), „The Kominsky Method” (Netflix), „The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon), „The Politician” (Netflix).

Categoria miniserie/ film de televiziune

  • Câștigător: „Chernobyl” (HBO)
  • Nominalizați: „The Loudest Voice” (Showtime), „Unbelievable” (Netflix), „Catch-22” (Hulu), „Fosse/Verdon” (FX).

Cel mai bun actor

Într-o miniserie sau film de televiziune:

  • Câștigător: Russell Crowe, în „The Loudest Voice”
  • Nominalizați: Jared Harris, „Chernobyl”, Sam Rockwell, „Fosse/Verdon”, Christopher Abbott, „Catch-22”, Sacha Baron Cohen, „The Spy”.

Într-un serial – dramă:

  • Câștigător: Brian Cox, în „Succession”
  • Nominalizați: Tobias Menzies, „The Crown”, Billy Porter, „Pose”, Kit Harington, „Game of Thrones”, R. ami Malek, „Mr. Robot”.

Într-un serial – comedie:

  • Câștigător: Ramy Youssef, în „Ramy”
  • Nominalizați: Michael Douglas, „The Kominsky Method”, Bill Hader, „Barry”, Ben Platt, „The Politician”, Paul Rudd, „Living With Yourself”

Cel mai bun actor secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune:

  • Câștigător: Stellan Skarsgård, în „Chernobyl”
  • Nominalizați: Alan Arkin, „The Kominsky Method”, Kieran Culkin, „Succession”, Andrew Scott, „Fleabag”, Henry Winkler, „Barry”.

Premiul onorific „Cecil B. DeMille” a revenit lui Tom Hanks

Cea mai bună actriţă

Într-o miniserie sau film de televiziune:

  • Câștigătoare: Michelle Williams, în „Fosse/Verdon”
  • Nominalizați: Kaitlyn Dever, „Unbelievable”, Joey King, „The Act”, Helen Mirren, „Catherine the Great”, Merritt Wever, „Unbelievable”.

Într-un serial – dramă:

  • Câștigătoare: Olivia Colman, în „The Crown”
  • Nominalizați: Reese Witherspoon, „The Morning Show”, Jennifer Aniston, „The Morning Show”, Jodie Comer, „Killing Eve”, Nicole Kidman, „Big Little Lies”.

Într-un serial – comedie:

  • Căștigătoare: Phoebe Waller-Bridge, în „Fleabag”
  • Nominalizați: Christina Applegate, „Dead to Me”, Rachel Brosnahan, „The Marvelous Mrs. Maisel”, Kirsten Dunst, „On Becoming a God in Central Florida”, Natasha Lyonne, „Russian Doll”.

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune:

  • Câștigătoare: Patricia Arquette, în „The Act”
  • Nominalizați: Helena Bonham Carter, „The Crown”, Toni Collette, „Unbelievable”, Meryl Streep, „Big Little Lies”, Emily Watson, „Chernobyl”.

Premiul onorific „Carol Burnett” a revenit lui Ellen DeGeneres.

 


Te-ar putea interesa și: