România a cucerit din nou medalii, în a treia zi competiţională a Festivalului Olimpic de Tineret (FOTE) de la Maribor 2023.

Aur şi bronz la înot pentru România la Festivalul Olimpic de Tineret 2023

Mai exact, marţi, 25 iulie, ţara noastră a obţinut primele medalii la înot, prin Aissia Prisecariu şi Darius Coman.

Aissia Prisecariu a câştigat finala feminină de 200 de metri spate, cucerind astfel medalia de aur. În timp ce Darius Coman se va întoarce acasă cu medalia de bronz obţinută în finala probei de 200 de metri bras.

Sunt primele medalii la înot pentru România la această ediție a FOTE, desfăşurat în oraşul Maribor din Slovenia.

Programul de astăzi a fost însă dat peste cap de furtunile violente ce s-au abătut asupra regiunii, mai ales probele în aer liber fiind afectate.

Furtuni violente au dat marți peste cap programul Festivalului, în special al probelor în aer liber.

La ciclism, cursa feminină de contratimp, a fost întreruptă de vijelia stârnită din senin, după ce fusese dat startul pe traseul amenajat lângă aeroportul din Maribor.

Cursa feminină de ciclism contratimp, ce avea loc pe un traseu amenajat lângă aeroportul din Maribor, a fost întreruptă marţi de furtuna ce a pornit din senin.

Reamintim că luni, 24 iulie, atleta Alexandra Hudea a cucerit prima medalie pentru România la FOTE 2023, respectiv bronz la 3000 de metri.

David Popovici, locul 4 în finala probei de 200 m liber de la Fukuoka: Este un luptător, nu avem de ce să fim dezamăgiţi

Vă reamintim că România a fost aproape de o medalie la înot tot marţi, la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Fukuoka (Japonia), prin David Popovici.

Din păcate, marele campion român a încheiat finala probei de 200 de metri liber pe locul al patrulea, după ce a condus aproape toată proba.

El a primit imediat încurajări din România. Spre exemplu, Ionuţ Stroe, purtătorul de cuvânt al PNL, a afirmat că vor mai exista nenumărate recorduri şi medalii cu care David Popovici îi va face mândri pe toţi românii, astfel că nu este niciun motiv de dezamăgire atunci când acesta are şi zile mai puţin bune.

„Ne-a făcut de atâtea ori să ne simţim mândri de performanţele pe care le-a stabilit până acum, sunt ferm convins că vor mai exista recorduri, vor mai exista titluri. David Popovici este un luptător. Vă daţi seama, până la această vârstă fragedă ce performanţe a realizat în decursul carierei.

El este un luptător, nu avem de ce să fim dezamăgiţi. Consider că trebuie să fim mândri şi să îl susţinem în continuare. Este un exemplu pe care, din păcate, societatea românească nu îl multiplică. Avem foarte puţini sportivi care se menţin la un asemenea nivel de performanţă. Ar trebui să îl preţuim”, a afirmat Ionuţ Stroe la Antena 3.