După ce a învins gripa spaniolă, o italiancă de 103 ani a scăpat și de COVID

După ce a învins gripa spaniolă, o italiancă de 103 ani a scăpat și de COVID
Publicat de Cătălin Dumitrescu la 6 aprilie 2020, 09:30

O bătrână aflată la 100 de kilometric de Milano, care va împlini vârsta de 104 ani în luna august, a învins maladia COVID-19. Femeia a supraviețuit și gripei spaniole din 1920.

Ada Zanusso s-a îmbolnăvit la începutul lunii martie în Residenza Maria Grazia, un azil pentru bătrâni din nord-vestul provinciei Biella, situat la o distanţă de aproximativ 100 de kilometri vest de oraşul Milano.

Bătrâna crede că Dumnezeu a uitat-o pe Pământ

Alţi 21 de rezidenţi din acelaşi azil au murit din cauza COVID-19, relatează publicația La Repubblica. „Cineva de acolo, de sus, a uitat de mine”, a declarat Ada Zanusso, citată de acelaşi cotidian italian.Potrivit unuia dintre cei patru fii ai ei, Giampiero, care a ţinut legătura cu mama lui prin intermediul apelurilor video, Ada Zanusso „citeşte în continuare fără să poarte ochelari, este curioasă şi vrea întotdeauna să ştie ce facem”.

COVID – 19, bătut de longevivi

„Acum s-a recuperat bine şi medicii sunt de părere că ea este cea mai vârstnică persoană din lume care s-a vindecat de COVID-19”, a adăugat fiul ei. Ada a supravieţuit şi pandemiei de gripă spaniolă din perioada 1918 – 1920. Alte două femei care au împlinit de curând vârsta de 103 ani s-au vindecat de COVID-19: Zhang Guangfen, din oraşul chinez Wuhan, şi o iraniancă a cărei identitate nu a fost dezvăluită.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.