Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiţiei), iar pe locul trei s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min.

David Popovici a avut un an fantastic. Sportivul a obținut 14 medalii la cele cinci mari competiţii la care a participat. Dintre acestea, 11 au fost de aur.

Campionul  a impresionat cu ”dubla de aur” realizată în probele de 100 şi 200 m liber la Mondialul de seniori, Europeanul de juniori, Europeanul de seniori şi Mondialul de juniori.

David Popovici este şi deţinătorul recordului mondial la 100 metri liber

Din 20 iunie până pe 5 septembrie 2022, în mai puţin de trei luni, a cucerit 13 medalii – dintre care 4 de aur la seniori şi 7 la juniori, la patru dintre cele mai importante competiţii de înot din lume – Mondialele de seniori de la Budapesta (iunie), Europenele de juniori de la Otopeni (iulie), Europenele de seniori de la Roma (august), Mondialele de juniori de la Lima (august- septembrie).

David Popovici, sportivul anului

Clubul Sportiv Dinamo a organizat, marţi, la Hotelul Hilton din Capitală, ”Gala laureaţilor 2022”, eveniment la care sunt celebrate performanţele şi performerii din ultimul an competiţional.

La eveniment a participat și ministrului Afacerilor Interne, Lucian Bode.

“Recorduri mondiale doborâte! Ambiţie! Disciplină! Performanţă!

Astăzi, am avut deosebita plăcere de a celebra performanţa, în cadrul Galei Laureaţilor Clubului Sportiv CS Dinamo Bucureşti. Anul acesta, campionii CS Dinamo au obţinut rezultate remarcabile care demonstrează că sportul românesc este un adevărat ambasador al ţării noastre! Vorbim de peste 170 de medalii în cadrul Campionatelor Mondiale şi Europene şi noi recorduri mondiale, greu de egalat. Practic, la 2 zile, un sportiv dinamovist a căştigat o medalie pentru România! Performanţa este cuvântul care defineşte cel mai bine aceste rezultate.

CS Dinamo a avut un an de excepţie. Întreaga lume a amuţit în faţa rezultatelor lui David Popovici, însă şi canotajul românesc a fost la înalţime! De asemenea, rezultate frumoase au fost obţinute la campionatele mondiale la lupte greco-romane şi la scrimă, proba de sabie.

La nivelul jocurilor de echipă, lider rămâne echipa masculină de handbal, care în 2022 a câştigat titlul naţional (al 18-lea din istorie), Cupa şi Supercupa României. Echipa de handbal a avut un parcurs frumos în EHF Champions League, la finalul anului având şanse considerabile de calificare în fazele eliminatorii ale competiţiei, ceea ce reprezintă o performanţă istorică.

Echipa masculină de volei a adus şi ea un trofeu în vitrina clubului: Supercupa României.

România a obţinut rezultate unice în istoria sportului românesc, iar pentru acest lucru trebuie să îi felicităm pe toţi sportivii şi antrenorii dinamovişti!

Ei sunt cei care, prin puterea exemplului, ne demonstrează, încă o dată, că munca şi seriozitatea stau la baza succesului.

Îi felicit, cu această ocazie, şi le doresc cât mai multe competiţii câştigate!

Sunt convins că vor păstra cât mai sus ştacheta performanţei şi în anul următor!”, a notat Lucian Bode pe Facebook după gală.