Băncile Chinei, mai mari și mai îndatorate

Băncile Chinei, mai mari și mai îndatorate
Publicat de CAPITAL la 29 ianuarie 2013, 12:06

Activele totale ale băncilor din China au crescut anul trecut cu 17,7%, la 131,27 mii de miliarde de yuani (20,9 mii de miliarde de dolari), a anunţat marţi Comisia de reglementare din sectorul bancar (CBRC), transmite Xinhua.

Creşterea este mai slabă decât avansul de 18,3% înregistrat în 211. Datoriile băncilor au ajuns la 122,63 mii de miliarde de yuani, o majorare cu 17,5% faţă de anul anterior şi după un avans de 18% în 2011.

Instituţiile de creditare mai mici, inclusiv unele bănci comerciale mixte, au raportat o creştere anuală de peste 20% a activelor şi datoriilor, mai mult decât dublu faţă de rata expansiunii marilor bănci. Acestea reprezintă 44,1% din totalul activelor industriei bancare chineze şi 44% din totalul datoriilor, la sfârşitul lui 2012.

Conform calculelor CBRC, cele cinci bănci de mărime mare sunt: Industrial and Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of China, China Construction Bank şi Bank of Communications.
SURSA: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.