Anunț major de la ANAF! Mii de români trebuie să completeze acest formular. Ce veți primi începând de astăzi
Vești importante de la ANAF. Foarte mulți români au de câștigat începând de astăzi, 1 aprilie 2019. Totul este prevăzut într-un ordin, publicat deja în Monitorul Oficial, care se aplică începând de astăzi.
Este vorba despre ordinul care va aproba procedura de organizare a Registrului entităților și a unităților de cult pentru care se acordă deduceri fiscale, precum și a modelului și conținutului unor formulare.
Astfel, începând de astăzi, ONG-urile se vor înscrie în acest registru.
”Incepand cu 1 aprilie 2019 operatorii economici platitori de impozit pe profit sau microintreprinderi vor beneficia de facilitatile fiscale aferente sponsorizarilor doar daca aceste sponsorizari sunt efectuate catre persoane inscrise in registrul beneficiarilor de sponsorizari.”, a declarat Adrian Benta, consultant fiscal.
Registrul este public :i se poate consulta pe site-ul ANAF.
„Cerere de inscriere/radiere in/din Registrul entitatilor/unitatilor de cult pentru care se acorda deduceri fiscale”.
Iată ce condiții trebuie să îndepliniți dacă vreți să vă înscrieți în acest registru:
a) desfasoara activitatea in domeniul pentru care a fost constituita;
b) a indeplinit toate obligatiile fiscale declarative prevazute de lege;
c) nu are obligatii fiscale restante la bugetul general consolidat, mai vechi de 90 de zile de la scadenta/termen de plata;
d) a depus situatiile financiare anuale, prevazute de lege;
e) nu a fost declarata inactiva, potrivit art. 92 din Codul de procedura fiscala.
Conditia de la lit. d) se considera indeplinita in cazul entitatilor/unitatilor de cult care, potrivit legii, nu sunt obligate sa intocmeasca si sa depuna situatii financiare anuale.
Formularul 163 – cerere de înscriere în registru se depune online. ANAF va soluționa cererea în termen de 10 zile.
Cei interesați nu au un termen pentru a se înregistra în acest registru. De asemenea, cererea lor poate fi respinsă. În acest caz, au posibilitatea de a o contesta în termen de 45 de zile de la comunicarea respingerii.
Vezi și Pur şi simplu a răbufnit! Mesaj pentru susținătorii lui Kovesi: De ce nu v-ați arătat indignați
Ca orice tânără, absolventă de jurnalism, ma visam la TV. Am crescut privindu-le pe Andreea Esca și pe Corina Caragea și visam să ajung și eu așa. Majoritatea studenților din ziua de astăzi se visează pe micile ecrane, doar că viața te duce pe drumuri la care nu te-ai fi gândit vreodată. Drumul meu în presă a început în presa scrisă, în online. Fără experiență, am început la Bugetul.ro, un mic site economic. Pasul cel mare a venit odată cu Capital, locul unde mă aflu și acum. Deși am absolvit un master în comunicare politică, am fost speriată la început, dar cu oamenii potriviți lângă mine am prins curaj. Vreau să cred că pot scrie despre orice, și pot! Despre mine aș putea să vă vorbesc până mâine, dar vă voi spune doar că iubesc să călătoresc și îmi plac filmele.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.



