Adrian Mutu, antrenor la CFR Cluj

Neluțu Varga, proprietarul clubului de fotbal CFR Cluj, a anunțat, duminică, că va renunța la serviciile antrenorului de fotbal Andrea Mandorlini. A ajuns la un acord comun cu Adrian Mutu pentru a prelua conducerea tehnică. Această decizie vine în urma înfrângerii CFR Cluj, care a pierdut cu scorul de 1-0 în meciul din deplasare împotriva FC Botoșani, în cadrul etapei a 22-a a Superligii.

„Da, e adevărat. Renunţăm la el. Nu se mai poate, nu mai suport să văd echipa jucând aşa. Când nu eşti în stare să baţi la ultima clasată nu mai avem ce să discutăm! Nu vreau să ajung să mă bat la play-off. Eu vreau să mă bat la titlu. I-am dat o grămadă de şanse, dar s-a terminat.

Am vorbit cu Mutu. Ne-am înţeles, da. Astea sunt detalii pe care mâine le vom stabili (n.r.: durata contractului şi alte aspecte legate de contract), dar am stabilit că el va fi. Detaliile contractuale le discutăm mâine”, a zis, duminică, Neluțu Varga la TV.

Neluțu Varga
Neluțu Varga (SURSA FOTO: captură de ecran YouTube)
Andrea Mandorlini
Andrea Mandorlini (SURSA FOTO: Inquam Photos / Flaviu Buboi)
Adrian Mutu
Adrian Mutu (SURSA FOTO: Inquam Photos / Stefan Constantin)

FC Botoșani a învins CFR Cluj

FC Botoșani, ocupanta ultimului loc în Superliga la fotbal, a obținut duminică a doua victorie a sezonului și a doua consecutivă, învingând pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0) în primul meci al anului, parte din etapa a 22-a. Prima repriză nu a avut faze notabile la poartă, cu toate acestea, arbitrul a acordat 5 cartonașe galbene, dintre care 2 pentru gazde și 3 pentru echipa din Ardeal.

FC Botoșani a abordat repriza a doua cu mai multă determinare și a reușit să înscrie golul victoriei în minutul 64. Florescu a profitat de indecizia fundașilor clujeni, care au lăsat mingea trimisă de Benzar să treacă în careul de 6 metri, iar atacantul de 26 de ani a trimis mingea în poartă.

CFR Cluj a încercat să revină în finalul partidei, dar fără succes, astfel că FC Botoșani a obținut a doua victorie a sezonului, după cea înregistrată în deplasare împotriva echipei Oțelul Galați, în ultimul meci din 2023.

Cu această victorie, FC Botoșani acumulează 15 puncte și se apropie la un singur punct de Dinamo, care a fost învinsă în aceeași etapă de echipa Petrolul Ploiești. În ciuda înfrângerii, CFR Cluj rămâne pe locul doi în clasament, cu un total de 36 de puncte, oferind liderului FCSB șansa să se distanțeze la 11 puncte, după meciul cu UTA Arad.