A murit unul dintre marii miliardari ai lumii! Este doliu în lumea bogaților

A murit unul dintre marii miliardari ai lumii! Este doliu în lumea bogaților

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Iulian Luca la 10 octombrie 2023, 18:24

Un adevărat pionier al filantropiei s-a stins din viață la vârsta de 92 de ani! Cunoscut drept un „James Bond al filantropiei”, acesta și-a donat în timpul vieții toată averea în scopuri caritabile.

Filantropul Chuck Feeney, care și-a donat averea de 6,5 miliarde de lire sterline în scopuri caritabile, a murit la vârsta de 92 de ani. Prin intermediul fundației sale Atlantic Philanthropies, a donat pentru cauze de pe cinci continente. El a strâns inclusiv 465 de milioane de lire sterline pentru organizații caritabile din Irlanda de Nord.

Chuck Feeney era cunoscut drept un James Bond al filantropiei

Charles F Feeney s-a născut în Elizabeth, New Jersey, în 1931, în timpul Marii Crize economice, din părinți irlandezo-americani. Mama sa a lucrat ca asistentă medicală într-un spital, iar tatăl său era subscriitor de asigurări.

Filantropul și-a urmărit istoria familiei până în comitatul Fermanagh, unde bunica sa a fost crescută în apropierea satului Kinawley.

La început Chuck Feeney a făcut avere din vânzarea de produse de lux scutite de taxe vamale călătorilor, dar a respins în mod deschis să se lase el însuși prins în capcana stilului de viață de om bogat.

În 1982 a fondat Atlantic Philanthropies pentru a-și distribui averea către proiecte din întreaga lume. Printre țările care au beneficiat de donațiile sale se numără SUA, Marea Britanie, Republica Irlanda, Australia, Africa de Sud, Vietnam, Bermude și Cuba.

În primii 15 ani, domnul Feeney a donat în secret, ceea ce l-a făcut să fie supranumit „James Bond al filantropiei”. El a ieșit din anonimat abia în anul 1997, transmite CNN.

După ce a donat sute de milioane de dolari americani unor universități irlandeze de ambele părți ale frontierei, domnul Feeney a primit un doctorat onorific în drept la Castelul Dublin în 2012.

Chuck Feeney
SURSA FOTO: Atlantic Philanthropies – David Cantwell

A fost un adevărat pionier în lumea filantropiei

Vicepremierul irlandez Micheál Martin s-a declarat „profund întristat” de vestea decesului. El a adăugat că Chuck Feeney a avut o „generozitate extraordinară”, iar donațiile sale au „transformat viețile oamenilor de pe insula Irlanda, din nord și din sud, tineri și bătrâni”.

„A fost un pionier în lumea filantropiei”, a mai spus vicepremierul irlandez.

Fundația sa Atlantic Philanthropies l-a citat pe dl Feeney, care a declarat că ideea aceasta de a-i ajuta pe oameni nu s-a schimbat niciodată pentru el.

„Am avut o idee care nu s-a schimbat niciodată în mintea mea – că ar trebui să îți folosești averea pentru a ajuta oamenii. Este mult mai distractiv să dăruiești cât ești în viață decât să dăruiești când ești mort”, spunea acesta.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.