Niță: România trebuie să finalizeze până în noiembrie gazoductul Iaşi-Ungheni

Niță: România trebuie să finalizeze până în noiembrie gazoductul Iaşi-Ungheni
Publicat de CAPITAL la 23 mai 2013, 12:23

România are ca termen limită luna noiembrie a acestui an pentru finalizarea gazoductului Iaşi-Ungheni, de interconectare între ţara noastră şi Republica Moldova, a declarat Constantin Niţă, ministrul delegat pentru Energie.

”România trebuie să finalizeze până în luna noiembrie gazoductul Iaşi-Ungheni, care va asigura interconectarea ţării noastre cu Republica Moldova. Pentru realizarea acestui obiectiv, Comisia Europeană va oferi celor două state un grant de şapte milioane de euro, din această sumă României revenindu-i patru milioane de euro”, a afirmat Constantin Niţă, citat de Agerpres.

Ministrul delegat pentru energie a precizat, totodată, că va efectua, joi, o vizită la Chişinău, în Republica Moldova, pentru a discuta cu oficialităţile despre acest obiectiv.

Gazoductul Iaşi-Ungheni va conecta reţelele de gaze ale României şi Republicii Moldova şi va transporta 1,5 miliarde de metri cubi de gaze naturale anual. Conducta de gaz va avea o lungime totală de 43,2 kilometri, dintre care aproximativ 32 de kilometri pe teritoriul României. Construcţia gazoductului are drept scop consolidarea securităţii energetice a Republicii Moldova.

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.