Tensiuni în PNL. Florin Cîțu: Știam că sunt nemulțumiri. Liderul PNL a convocat BEX sâmbătă
Sursă: Inquam Photos/ George Călin
Informații de ultimă oră despre situația din PNL. Președintele PNL, Florin Cîțu, a vorbit despre nemulțumirile liberalilor, adăugând că era conștient de multă vreme de toate aceste aspecte.
În cadrul unor declarații făcute vineri, președintele PNL, Florin Cîțu a anunțat că a convocat o ședință a biroului executiv al PNL pentru sâmbătă. Totodată, el a adăugat că are toate documentele, iar liberalii trebuie să respecte regulile.
Liderul de partid precizează că a purtat nenumărate discuții și a fost conștient de nemulțumirile liberalilor, însă speră că lucrurile se vor rezolva.
„Am toate documemtele. În partid avem o regulă. Voi respecta regulile. Am convocat mâine un BEX cu prezența fizică. Repet: cererile de convocare a BEX sunt adresate președintelui PNL.
Eu am tot discutat și știam că sunt nemulțumiri. Multe nu au legătură cu PNL. (…) Guvernarea care nu e optimă o văd și românii, nu doar eu. Sunt lucruri pe care puteam să le facem mai bine”, a spus Florin Cîțu.
Florin Cîțu organizează ședința BEX sâmbătă
El a mai adăugat că ședința BEX va avea loc sâmbătă, de la ora 12.00, la sediul PNL, iar prezența fizică este una obligatorie.
„Urmare a solicitărilor trimise de majoritatea membrilor BEx și luând in considerare toate prevederile statutare si regulile agreate in partid privind convocarea ședințelor, se convoacă ședința BEx mâine la ora 12:00, la sediul PNL din Aleea Modrogan nr. 1, cu prezenta fizica”, a transmis echipa lui Florin Cîțu.
În același timp, liderul partidului a lansat și un set de acuzații grave la adresa unor nume din PNL. Mai exact, el susține că în momentul în care s-au strâns semnăturile pentru organizarea de alegeri interne, cei care vor să-l schimbe au invocat numele lui Klaus Iohannis.
Menționăm faptul că Florin Cîțu declara de-a lungul timpului inclusiv acum că are „o relație bună” cu președintele României și că a discutat cu Iohannis „și în SUA și aici”.
Klaus Iohannis mai este alături de el?
Întrebat vineri dacă mai are aceeași relație bună și dacă se mai bucură de susținerea lui Klaus Iohannis Iohannis la vârful PNL, Cîțu a răspuns că șeful statului nu se implică în problemele care există în partid, potrivit Stiripesurse.ro.
„Domnul președinte Iohannis nu se implică în probleme de partid”, a fost răspunsul acestuia.
Amintim faptul că Biroul Executiv al PNL, care a fost convocat la ora 14.00, prin videoconferinţă, de cei care își doresc ca Florin Cîţu să fie înlăturat de la şefia partidului, a votat vineri pentru convocarea Consiliului Naţional PNL, duminică, ședință în care va decide data Congresului Extraordinar, pe 10 aprilie. Au fost 45 de voturi în BEX PNL.
Pe de altă parte, Florin Cîțu nu a fost de acord, adăugând că el a convocat o altă ședință pentru sâmbătă, după solicitările transmise de majoritatea membrilor BEx.
Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





