Scor final Simona Halep – Elina Svitolina 6-1, 6-3

Simona Halep ajunge în 2019 în finala de la Wimbledon.

Meci nebun la Wimbledon, Halep a făcut spectacol pe iarbă și a egalat balanță. În prezent, cele două sportive își împart câte patru victorii în cele opt meciuri disputate.

Pe terenul central de la Wimbledon urmează ce de-al meci pentru accederea în ultimul act al competiției, Serena Williams (locul 10 WTA, 37 de ani) și Barbora Strycova (locul 54 WTA, 33 de ani).

Simona Halep este al doilea reprezentant al României care joacă finala la Wimbledon, după Ilie Năstase, care a pierdut finalele din 1972 şi 1976.

Pentru Halep este a cincea finală de Mare Şlem din carieră, după cele din 2018 de la Australian Open, 2014, 217 şi 2018 (campioană) la Roland Garros. Doar la US Open românca nu a apucat să joace cu trofeul pe masă, având o semifinală în 2015.

Setul secund, cu Svitolina la serviciu.

6-1 Game, Set Halep: Simona stă foarte bine în teren și își domină vizibil adversara. Românca reușește să închidă primul set după 43 de minute.

5-1 Game Halep: Românca face din nou break-ul și este la un game distanță de câștigarea primulul set. Servește Simona pentru set!

4-1 Game Halep: Simona Halep devine tot mai agresivă și își câștigă serviciul.

3-1 Game Halep: Jucătoarea noastră, cu o poziție mai avansată în teren, reușește din nou break-ul și menține avantajul față de ucraineancă.

2-1 Game Svitolina: Elina îi fură rapid un game alb Simonei.

2-0 Game Halep: Românca face break-ul, după un alt game epuizant în care s-a jucat cap la cap.

1-0 Game Halep: Simona își adjudecă primul game, după nu mai puțin de 9 minute de joc echilibrat! Sportiva noastră a salvat trei șanse de break ale Elinei Svitolina, potrivit gsp.ro.

Cele două sportive s-au mai întâlnit de șapte ori în ultimii șase ani, iar ucraineanca a avut câștig de cauză de patru ori. În acest an, Halep și Svitolina s-au întâlnit în semifinale la Doha, unde românca s-a impus cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4. Meciul dintre Halep și Svitolina este primul de pe Terenul Central, fiind urmat de cea de-a doua semifinală. Pentru al doilea loc în ultimul act al competiției se vor duela Serena Williams (locul 10 WTA, 37 de ani) și Barbora Strycova (locul 54 WTA, 33 de ani).