România s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Minifotbal

România s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Minifotbal! Echipa națională de minifotbal s-a calificat vineri, 3 noiembrie 2023, după ce a învins în semifinală Ungaria, scor 3-0.

Echipa națională de minifotbal va juca finala Campionatului Mondial de Minifotbal sâmbătă, 4 noiembrie 2023. Va juca împotriva câștigătoarei dintre Kazahstan și Azerbaidjan.

Trofeul de campioană mondială este singurul titlu major care lipseşte din vitrina naţionalei, încununată în trecut de şase ori campioană europeană (2010-2015) şi vicecampioană la ultimele două ediţii ale EMF EURO (2018 şi 2022).

România are două medalii de bronz la Cupa Mondială din trei participări, în SUA (2015) şi Australia (2019).

Deţinătoarea trofeului este Mexic, care a învins România în semifinale, după prelungiri, la precedenta ediţie, iar apoi, Brazilia, în finală.

Cum a decurs meciul de minifotbal?

România a deschis scorul după cinci minute. Mircea Ungur a fost cel a marcat primul gol. Mircea Popa a marcat în repriza a doua pentru 2-0. Marios Balogh a marcat și el în minutul 36.

Minutul 25, arbitrul fluieră finalul primei reprize. Minutul 26, începe a doua repriză.  Minutul 26, Mircea Popa marchează al doilea gol. Minutul 36, Marios Balogh marchează al treilea gol. Minutul 50: finalul meciului de minifotbal, România se califică în finala Campionatului Mondial de Minifotbal.

Reamintim că România a trecut de ţara gazdă, Emiratele Arabe Unite, cu o zi în urmă, în sferturile de finală ale Campionatului. Scorul a fost de 2-0. Victoria cu EAU a venit după scorul zdrobitor înregistrat împotriva Thailandei, 7-0, în optimi.