Naționala de Minifotbal a României, victorie de 2-0 împotriva Emiratelor Arabe Unite

Echipa națională de Minifotbal a României a căștigat joi, cu un scor decisiv (2-0), partida împotriva echipa Emiratelor Arabe Unite. Astfel, naționala s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Minifotbal.

Ambele goluri au veni în prima repriză. Primul gol a fost marcat de Șumălan, care a deschis scorul pentru România chiar din minutul 2 al meciului. Al doilea gol a venit la scurt timp, în minutul 19.

Echipa tricolorilor urmează să joace împotriva câștigătoarei dintre Ungaria și Slovacia. Calificarea este o mare reușită, dat fiind că este doar a treia dată în istoria echipei când aceasta va juca în semifinalele unui Campionat Mondial.

În runda precedentă a competiției, România a trecut cu scorul de 7-0 de Thailanda. La rândul său, Emiratele Arabe Unite a trecut la loviturile de departajare de Georgia, după 1-1 în cele 50 de minute regulamentare.

România a obținut două medalii de bronz la Cupa Mondială în cele trei ediții la care a participat. Prima a fost în SUA, în 2015, a doua în Australia, în 2019. Titlul de campioană mo

Echipa națională a României luptă pentru trofeul de campioană mondială, acesta fiind singurul titlu major care lipsește din palmaresul naționalei.

România a fost în trecut de șase ori campioană europeană (între 2010 și 2015) și a obținut locul doi la ultimele două ediții ale Campionatului European EMF (în 2018 și 2022), conform informațiilor furnizate de Agerpres.