România a rămas cu 8,2 milioane ha teren agricol, cu 1,2 milioane ha mai puţin decât în 2003

România a rămas cu 8,2 milioane ha teren agricol, cu 1,2 milioane ha mai puţin decât în 2003
Publicat de CAPITAL la 28 iunie 2011, 14:24

Recensământul agricol din acest an arată că suprafaţa arabilă a României s-a redus cu 1,2 milioane hectare, faţă de datele de la ultimul recensământ efectuat în anul 2003. Astfel, ţara noastră are acum 8,2 milioane hectare teren arabil, potrivit ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără.

„Din datele actualului Recensământ General Agricol reiese că nu mai putem discuta de o suprafaţă de 9,4 milioane de hectare de teren arabil ci de numai 8,1-8,2 milioane hectare. Vedem astfel că în ultimii 10 ani, practic nici nu sunt 10 ani de la ultimul RGA din 2003, suprafaţa arabilă a României s-a redus cu aproape 1,2 milioane de hectare”, a spus Tabară.
Datele provizorii ale RGA vor fi făcute publice zilele următoare. “Ceea ce ne dă RGA acum, aceste date, ne fixează elementele de strategie pentru perioada următore şi pentru viitorul PNDR”, a adăugat ministrul Agriculturii.

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.