Rezultate Champions League

Champions League. A fost o nouă noapte de vis în Liga Campionilor. Au fost rezultate greu de intuit, dar, în general, favoritele s-au impus. Dintre toate, se desprinde victoria detașată a englezilor de la Newcastle în fața campioanei Franței, PSG, scor 4-1. „Coțofenele” fac un sezon excepțional și în Premier League și arată că pot fi printre protagoniști în această stagiune de Champions League.

Barcelona a avut meci dificil în deplasarea de la Porto, dar a reușit să câștige prin golul lui Ferran Torres.

Ca surpriză, putem aminti remiza albă de la Dortmund, scor 0-0, în condițiile în care și Borussia și Milan sunt două echipe de atac, niciuna nereușind să marcheze. La Leipzig, campioana din Albion, Manchester City, s-a chinuit cu RB până în ultimele secunde ale partidei. Phil Foden a deschis scorul și părea că totul curge către o victorie facilă a elevilor lui Pep Guardiola. Imediat după pauză, Openda a egalat pentru nemți. Din acel moment, a început cursa de urmărire a englezilor care, până la urma a avut happy end. Julian Alvarez și Jeremy Doku au reușit să dea golurile victoriei cetățenilor în minutele 4 și 90+2.

Cea mai mare surpriză a celor două seri de Liga Campionilor a fost victoria de marți a turcilor de la Galatasaray pe terenul lui Manchester United, scor 2-3. „Cim Bom” a reușit o victorie fabuloasă pentru toată istoria acestui club, cu un gol al lui Mario Icardi, la 2-2, marcat în minutul 81.

Centralul român Istvan Kovacs, criticat după Newcastle – PSG 4-1

După meciul de la Newcastle dintre United și PSG, presa din Franța a reacționat la adresa lui Istvan Kovacs, centralul jocului. Jurnaliștii din Hexagon au evidențiat faza din minutul 39, în care inițial s-a acordat ofsaid, iar după intervenția VAR a fost validat golul lui Burn.

”Un henț comis de Lascelles a fost suspectat în punctul culminant al acțiunii, dar nu a fost luat în considerare de domnul Kovacs. Și nici Guimaraes nu a fost în ofsaid, care a fost acoperit de Marquinhos!”, a notat L’Equipe.

”După o acțiune confuză, Dan Burn și-a arătat puterea de a-i permite lui Newcastle să conducă cu 2-0 în această miercuri împotriva lui PSG, în faza grupelor din Liga Campionilor.