Calificarea la Euro 2024 se decide în ultimele etape

Naționala Elveţiei a remizat, miercuri seara, în deplasare, scor 1-1, cu naționala Israelului, în meciul restanță din grupa I a calificărilor pentru Euro 2024. Elveţienii au fost egalaţi, din nou, pe final de meci.

Jocul s-a disputat pe teren neutru, în Ungaria, la Felcsut. Elveţia a început cu un şut în bară, trimis de Okafor, în minutul 20. Apoi, a marcat prin Ruben Vargas, în minutul 36. Lovitură de cap, plasată, din careu, la o excelentă centrare a lui Edimilson Fernandes. Oaspeţii au mai trimis odată în bară, prin acelaşi Vargas, în minutul 41, şi la pauză Elveţia a intrat în avantaj 1-0.

În partea secundă israelienii au cerut penalti, dar arbitrul englez Anthony Taylor nu a acordat nimic, după consultarea VAR. Gazdele s-au zbătut să egaleze şi au reuşit în minutul 88. La o fază fixă s-a centrat în careul elveţian, iar Fernandes a greşit aşezându-i mingea lui Weissman, care a egalat. Golul a fost verificat de VAR şi a fost acordat după două minute de aşteptare. În prelungiri Edimilson Fernandes a faultat dur un adversar şi a fost eliminat. S-a terminat 1-1, iar pentru Israel urmează meciul cu România, tot la Felcsut, în Ungaria, sâmbătă, 18 noiembrie.

Elveţia conduce în grupa I, cu 16 puncte, urmată de România (16 puncte), Israel (12 puncte) şi Kosovo (10 puncte). Toate echipele au disputat câte opt meciuri.

România, duel direct cu Israelul de calificare

Cele două contracandidate au meci direct sâmbătă, de la ora 21:45, pe Pancho Arena din Budapesta, și există șanse ca echipa calificată să fie cunoscută după acest joc direct. Asta se va întâmpla doar dacă rezultatul îi va fi favorabil României.

Concret, România are patru puncte peste Israel înaintea meciului direct, ceea ce înseamnă că, dacă învinge sau obține un egal la Budapesta, este sigură de prezența la EURO 2024 din Germania.