Propunerea făcută de un lider european, care ar putea stârni indignare în Europa
Tinerii britanici care studiază într-o altă ţară din Uniunea Europeană ar trebui să primească cetăţenia ţărilor lor gazdă pentru a le permite să rămână parte a blocului, a sugerat miercuri prim-ministrul italian Matteo Renzi, relatează agenţia DPA.
În urma referendumului de joi, în care aproape 52% dintre britanici au votat să părăsească UE, sondajele au arătat că în timp ce prezenţa tinerilor la vot a fost marcată de o rată foarte scăzută, opţiunea Remain, pentru a rămâne, a fost copleşitor de populară în rândul alegătorilor sub 25 de ani.
"Am cerut tuturor să se gândească la propunerea mea: oferiţi tinerilor britanici posibilitatea de a rămâne o parte a marii familii europene cu, probabil, o măsură ad-hoc cu privire la cetăţenie", a declarat Renzi după discuţii purtate cu omologii să europeni la Bruxelles.
Renzi a adăugat că fiecare stat membru ar decide în mod individual în legătură cu sugestia lui.
Renzi a adus de asemenea un omagiu parlamentarei laburiste Jo Cox, o militantă pentru tabăra Remain care a fost ucisă pe 16 iunie. El a declarat că moartea ei tragică subliniază necesitatea de 'a interzice ura din dezbaterile politice', adaugă DPA. AGERPRES
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





