Peste o treime din șomeri au studii liceale în București. Mii de oameni nu au niciun venit
Agenţia Municipală pentru Ocuparea Forţei de Muncă – AMOFM a publicat joi situația șomerilor din București. Femeile reprezintă mai mult de jumătate din total.
Aproape 15.500 de şomeri erau înregistraţi la nivelul Capitalei în luna august, peste jumătate dintre ei fiind femei, arată datele Agenţiei Municipale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AMOFM) Bucureşti, publicate joi.
Comparativ cu luna precedentă, când rata şomajului a fost de 1,30% în Bucureşti, în august acest indicator a înregistrat o scădere cu 0,77%.
Potrivit sursei citate, din totalul de 15.456 persoane înregistrate în evidenţele AMOFM Bucureşti, 1.949 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 13.507 erau şomeri neindemnizaţi.
În ceea ce priveşte mediul de rezidenţă, toate persoanele fără loc de muncă proveneau din mediul urban.
Şomerii cu studii liceale au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AMOFM Bucureşti (34,30%), urmat de cei cu studii superioare (27,83%), iar 17,95% au absolvit şcoala profesională/de arte şi meserii.
Totodată, şomerii cu nivel de studii gimnaziale reprezintă 17% din totalul persoanelor fără loc de muncă înregistrate, cei cu studii postliceale sunt în proporţie de 1,89%, în timp ce persoanele cu studii primare şi fără studii reprezentau 1,03% din total.
Datele centralizate de AMOFM Bucureşti relevă că structura şomerilor înregistraţi pe nivel de ocupabilitate, stabilit prin profilare, se prezintă astfel: 2.059 de persoane foarte greu ocupabile, 4.961 greu ocupabile, 4.404 mediu ocupabile şi 4.032 sunt persoane uşor ocupabile.
Lucrez de niște ani buni în presă, zonă în care am intrat de bună-voie și nesilit de nimeni, împins de pasiune, după ce am renunțat la o carieră în mediu financiar-bancar. Nu știu dacă presa a câștigat ceva cu mine activând în rândurile jurnaliștilor, cert e că mediul financiar-bancar nu a pierdut nimic, după plecarea mea. Economist de profesie, reușesc încă să privesc mass media ca pe un hobby, e adevărat, plătit, în ciuda numeroaselor și amplelor schimbări care au avut loc în ultimii zece ani - cel puțin. Am scris pe mai multe domenii, dar preferatele mele rămân economia și satira, pentru că niciodată nu mi-au plăcut oamenii care se iau prea în serios.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





