Se vede Euro 2024 pentru „tricolori”

După ce Kosovo a câștigat cu 1-0 contra Israelului, lucrurile sunt, parcă, ușor mai favorabile pentru România în tentativa de a accede la turneul final Euro 2024. Totuși, în acest moment, „tricolorii” trebuie să fie atenți și la Kosovo, care a reintrat în cărți cu victoria de duminică seara.

După o lungă pauză cauzată de războiul din fâșia Gaza, israelienii au jucat la Priștina meciul restant cu Kosovo. Israel nu a evoluat în luna octombrie în nicio partidă și mai are încă o restanță cu Elveția.

Rashica a înscris în minutul 41 golul victoriei pentru kosovari.În urma eșecului de la Priștina, Israel a rămas pe locul 3 cu 11 puncte, la cinci puncte în spatele României, care se situează pe primul loc, și la patru de Elveția, locul 2.

Acum și Kosovo speră la calificarea la Euro 2024. Singurele certitudini din grupa României sunt eliminările naționalelor din Belarus și Andorra. Dar și lipsa posibilității României de a se califica după play-off. Cel mai important este faptul că Israel are asigurată cel puțin poziția de play-off, deci o șansă în plus pentru a ajunge la turneul final.

15 noiembrie: Israel – Elveția (21:45)

18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)

21 noiembrie: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Presa a luat foc după ce fanii kosovari au fluierat imnul Israelului

După fluierul final al partidei jucate la Priștina, presa din Israel i-a criticat pe suporterii kosovari. Aceștia ar fi huiduit și fluierat încontinuu pe toată durata intonării imnului Israelului.

De asemenea, jurnaliștii din Israel au susținut că partida dintre jucătorii pregătiți de Alon Hazan (56 de ani), selecționerul ”Țării Sfinte”, și Kosovo s-a desfășurat pe un teren greu.

”Alon Hazan (n.r. selecționerul Israelului) și jucătorii lui și-au dorit atât de mult să le ofere o bucurie suporterilor echipei naționale în perioada grea a războiului. Poate doar un zâmbet, dar golul marcat de Rashica în minutul 41 a făcut diferența, într-un meci în care localnicii au huiduit și fluierat imnul nostru.

Kosovo a dat dovadă de superioritate, pentru că a știut cum să joace pe o astfel de suprafață de joc proastă”, au scris jurnaliștii israelieni de la sports.walla.co.il.

Victoria obținută de Kosovo împotriva Israelului reprezintă un rezultat bun pentru echipa națională a României, care a mai făcut un pas către EURO 2024.

De altfel, ”Tricolorii” pot fi calificați matematic la turneul final din Germania de sâmbătă, după meciul cu Israel, cu o etapă rămasă de disputat din preliminarii.