România, pe primul loc în Europa

Echipa de gimnastică aerobică a României a strălucit la Campionatul European de la Antalya, obținând nu mai puțin de trei medalii de aur în probele de trio, grup și aerobic dance.

În proba de trio, echipa formată din Raisa Alexe, Emma Rotaru și Melissa Fărcuța (România 2) a reușit să obțină punctajul maxim de 18.700, împărțind prima treaptă a podiumului cu echipa Spaniei 2.

campionatul european de gimnastica
SURSA FOTO: Facebook/Federația Română de Gimnastică

La proba de grup, echipa României (Alexandra Andrei, Raisa Alexe, Emma Rotaru, Melissa Fărcuța și Maria Vrâncianu Panciu) a confirmat supremația, clasându-se pe primul loc cu un punctaj de 18.500. Aceasta a fost urmată de echipele din Finlanda și Franța.

În competiția de aerobic dance, echipa românească (Alexandra Voicu, Maria Vrâncianu Panciu, Isabel Colioglu, Maria Dragomir, Melissa Fărcuța, Bianca Cimpan, Jasmina Balogh și Alexandra Andrei) a dominat categoria, adjudecându-și aurul cu un scor de 17.450. Ungaria și Italia au completat podiumul.

Campionatul European de gimnastică aerobică

La nivel individual, Raisa Alexe a obținut o poziție onorabilă, clasându-se pe locul 5 cu un punctaj de 18.450 în competiția feminină. La masculin, Alexandru Berbec s-a situat pe locul 8 cu 18.300 de puncte.

În proba de perechi mixte, România a ocupat locurile 4 și 7, prin echipele Daniel Anton/Alexandra Voicu (România 2) și Alexandra Andrei/Alexandru Berbec (România 1), respectiv.

Aceste performanțe excepționale ale gimnastelor și gimnaștilor români au demonstrat încă o dată talentul și dedicarea acestora.

România a adus medalii de la Gymnova Cup

Echipa de gimnastică a României a obținut o performanță notabilă la Competiția Internațională de Gimnastică desfășurată în Belgia, concurând alături de peste 100 de gimnaste din 18 țări. Este vorba despre competiția de la începutul lunii noiembrie.

Reprezentantele României au fost împărțite în două categorii: Junioare și Junioare Mici. La Junioare Mici, Daria Tănasă a acumulat 46.734 de puncte (sărituri-12.167, paralele-11.100, bârnă-12.300, sol-11.167), ocupând locul 2. Ea a fost devansată de Silke Hoste (Gymnastiekfederatie Vlaanderen) cu 47.299 de puncte.

Ariana Cotu s-a clasat pe locul 7 cu 42.800 de puncte. Alexandra Curcă Drăgan a ocupat locul 6 cu 42.967 de puncte.

La categoria Junioare, Marcela Cercea a obținut locul 6 cu 47.233 de puncte (sărituri-12.300, paralele-10.533, bârnă-12.767, sol-11.633). Bianca Dinu a ocupat locul 14 cu 45.299 de puncte (sărituri-12.033, paralele-11.300, bârnă-10.433, sol-11.533). Viviana Gînju, reprezentanta LPS Cetate Deva, s-a clasat pe locul 26 cu 41.300 de puncte.

Echipa României s-a clasat pe locul 2 în clasamentul pe echipe la Junioare și Junioare Mici, cu un total de 95.034 de puncte. Echipa a fost devansată de echipa Gymnastiekfederatie Vlaanderen cu 97.431 de puncte. Canada s-a situat pe locul 3 cu 93.933 de puncte.

LPS Cetate Deva (Viviana Gînju, Alexandra Curcă Drăgan) s-a clasat pe locul 11, acumulând 84.267 de puncte.