Exporturile de petrol ale Irakului au atins nivelulul maxim de la înlăturarea lui Saddam Hussein
Exporturile de petrol ale Irakului au atins în luna iulie nivelul maxim înregistrat după înlăturarea regimului Saddam Hussein, în urma intervenţiei militare conduse de Statele Unite în 2003, a declarat, duminică, purtătorul de cuvânt al Ministerului Petrolului, Assem Jihad.
„Exporturile de ţiţei au înregistrat în iulie cel mai ridicat nivel din 2003”, a spus el. Cantitatea de petrol exportată a crescut în iulie la 63,1 milioane de barili, de la 57,7 milioane de barili în iunie
Exporturile de petrol ale Irakului au atins în luna iulie nivelul maxim înregistrat după înlăturarea regimului Saddam Hussein, în urma intervenţiei militare conduse de Statele Unite în 2003, a declarat, duminică, purtătorul de cuvânt al Ministerului Petrolului, Assem Jihad.
„Exporturile de ţiţei au înregistrat în iulie cel mai ridicat nivel din 2003”, a spus el. Cantitatea de petrol exportată a crescut în iulie la 63,1 milioane de barili, de la 57,7 milioane de barili în iunie, iar încasările au fost de 4,66 miliarde de dolari.
Nivelul actual al exporturilor este comparabil cu cel anterior intervenţiei militare din 2003, când livrările la extern se situau la 60-62 de milioane de barili pe zi.
Cea mai mare parte a exporturilor s-au realizat prin portul Basra, respectiv 46 de milioane de barili, în valoare de aproape trei miliarde de dolari, iar 16,9 milioane de barili au fost transferate prin oleoductul care leagă Kirkuk de portul turc Ceyhan, aducând 1,67 miliarde de dolari.
Veniturile din petrol reprezintă 87% din totalul încasărilor bugetare ale Irakului.
SURSA: Mediafax
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





