Final de meci cu sufletul la gură

Naţionala de fotbal a României a smuls un egal incredibil în faţa echipa Elveţiei, scor 2-2 (0-2), luni seara, pe Swissporarena din Lucerna, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024. Valentin Mihăilă a reușit dubla pentru a restabili egalitatea, marcând în minutele 89 și 90+2, păstrând astfel speranțele pentru calificare.

Cu două goluri marcate de Amdouni în prima repriză, în minutele 28 și 41, Elveția era victorioasă în minutul 90+2 al meciului din preliminariile Euro 2024.

Mihăilă a redus din diferență, în minutul 89, după o pasă în careu a lui Moruțan. Peste doar 3 minute, același Mihăilă a marcat golul egalizator, la capătul unui contraatac rapid, servit tot de Moruțan.

Elveția a primit un penalty, în minutul 81, însă acesta a fost anulat de analiza arbitrilor VAR, intervenția din careu a lui Manea la Steffen fiind considerată regulamentară.

Echipa noastră era condusă de naționala Elveţiei cu scorul de 2-0, la pauză, Zeki Amdouni fiind marcatorul ambele goluri ale gazdelor, într-o repriză în sens unic, spre poarta apărată de Horaţiu Moldovan.

Naţionala de fotbal a României a început cu trei fundaşi centrali, Nedelcearu, Burcă şi Drăguşin, meciul cu echipa Elveţiei. Mijlocaşul Vladimir Screciu, debutant, a evoluat la mijlocul terenului, alături de Ianis Hagi, Stanciu şi Coman, iar în atac a fost titularizat Alibec.

Selecţionerul Edward Iordănescu a operat cinci modificări faţă de meciul cu Kosovo (0-0), de vineri.

În clasamentul grupei Elveţia ocupă prima poziție cu 10 puncte. România urmează pe locul secund cu 8 puncte, iar podiumul este completat de Israel cu 7 puncte. Urmează apoi Belarus și Kosovo, fiecare cu câte 3 puncte și Andorra cu 1 punct.

Echipele de start

Elveţia: 1. Yann Sommer – 4. Nico Elvedi, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez – 2. Edimilson Fernandes, 6. Denis Zakaria, 10. Granit Xhaka (căpitan), 8. Remo Freuler – 23. Xherdan Shaqiri, 17. Ruben Vargas – 7. Zeki Amdouni. Selecţioner: Murat Yakin.

Rezerve: 12. Yves Mvogo, 21. Gregor Kobel – 3. Ulisses Garcia, 9. Haris Seferovic, 11. Renato Steffen, 14. Steven Zuber, 15. Djibril Sow, 16. Uran Bislimi, 18. Cedric Zesiger, 19. Andi Zeqiri, 20. Michael Aebischer, 22. Fabian Schaer.

România: 12. Horaţiu Moldovan – 4. Cristian Manea, 5. Ionuţ Nedelcearu, 15. Andrei Burcă, 3. Radu Drăguşin, 23. Deian Sorescu – 11. Ianis Hagi, 22. Vladimir Screciu, 10. Nicolae Stanciu (căpitan), 19. Florinel Coman – 7. Denis Alibec. Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Ştefan Târnovanu, 16. Marian Aioani – 2. Valentin Ţicu, 6. Tudor Băluţă, 8. Alexandru Cicâldău, 9. George Puşcaş, 13. Valentin Mihăilă, 14. Marius Marin, 17. Adrian Rus, 18. Darius Olaru, 20. Dennis Man, 21. Olimpiu Moruţan.