Bebelușii cu coronavirus din Timișoara, testați pentru a doua oară. Ce spun rezultatele
Nouă din cei 10 nou-născuţi identificați pozitiv în urma testului pentru coronavirus, la Maternitatea Odobescu din Timișoara, sunt deja externaţi, iar mamele lor au fost testate şi nu sunt infectate. Șeful DSP Timiș a fost deja demis.
Cei 10 bebeluşi de la Maternitatea Odobescu din Timișoara infectaţi cu coronavirus au fost din nou testaţi, iar la cinci dintre ei, testul a ieşit negativ.
În cazul celorlalţi cinci nou-născuţi, rezultatele sunt încă în lucru şi urmează să fie anunţate.
La Maternitatea Odobescu din Timișoara, 10 bebeluși au fost diagnosticați cu noul COVID-19.
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a cerut Direcției de Sănătate Publică Timișoara verificări urgente.
Mamele nu sunt infectate
Cel mai probabil, bebeluşii au fost infectaţi de personalul medical, a declarat ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, la Antena 3.
Nouă din cei 10 nou-născuţi sunt deja externaţi, iar mamele lor au fost testate şi nu sunt infectate.
De altfel, 12 cadre medicale din maternitate, printre care mai multe asistente de la secţia terapie intensivă, au fost confirmate deja cu temutul coronavirus.
Șeful DSP Timiş, demis
Ministrul Sănătăţii l-a demis deja pe şeful DSP Timiş şi declară că nici managerul maternităţii nu a făcut ce trebuia pentru a preveni această situaţie.
Procurorii au deschis un dosar penal în cazul bebelușilor infectați cu noul coronavirus de la Maternitatea Odobescu din Timișoara.
Managerul Maternităţii Odobescu din Timişoara, acolo unde 10 nou-născuţi au fost confirmaţi luni seară cu noul coronavirus, declară că este puţin probabil ca bebeluşii să fi fost infectaţi de asistente şi că este posibil să fie o sursă externă.
Lucrez de niște ani buni în presă, zonă în care am intrat de bună-voie și nesilit de nimeni, împins de pasiune, după ce am renunțat la o carieră în mediu financiar-bancar. Nu știu dacă presa a câștigat ceva cu mine activând în rândurile jurnaliștilor, cert e că mediul financiar-bancar nu a pierdut nimic, după plecarea mea. Economist de profesie, reușesc încă să privesc mass media ca pe un hobby, e adevărat, plătit, în ciuda numeroaselor și amplelor schimbări care au avut loc în ultimii zece ani - cel puțin. Am scris pe mai multe domenii, dar preferatele mele rămân economia și satira, pentru că niciodată nu mi-au plăcut oamenii care se iau prea în serios.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





