Alegeri prezidențiale 2025. În urma deciziei anunțate de Biroul Electoral Central (BEC), buletinul de vot a fost validat, iar în cursa finală pentru funcția supremă în stat se află George Simion și Nicușor Dan.
Alegeri prezidențiale 2025. BEC a validat buletinul de vot
Această etapă electorală are loc după validarea rezultatului primului tur de către Curtea Constituțională a României (CCR). Judecătorii CCR au respins în unanimitate cererea de anulare a alegerilor formulată de Sebastian Popescu, candidatul Partidului Noua Românie. Totodată, CCR a confirmat oficial, cu unanimitate de voturi, rezultatele primului tur desfășurat pe data de 4 mai.
Conform calendarului stabilit, confruntarea finală dintre cei doi candidați rămași în cursă, George Simion și Nicușor Dan, va avea loc pe 18 mai. Aceștia urmează să-și dispute voturile decisive în contextul unei campanii care se anunță intensă și decisivă pentru viitorul politic al României.

CCR a validat, cu unanimitate de voturi, rezultatele primului tur al alegerilor prezidenţiale din acest an
Curtea Constituţională a României (CCR) a validat, cu unanimitate de voturi, rezultatele primului tur al alegerilor prezidenţiale din acest an, respingând ca „neîntemeiată” a cererea de anulare a alegerilor formulată de Sebastian-Constantin Popescu (candidatul Partidului Noua Românie pentru funcția de președinte al României).
„În ziua de 9 mai 2025, în cadrul controlului pentru respectarea procedurii pentru alegerea Preşedintelui României, conferind efectivitate competenţelor înscrise în Constituţia României şi având în vedere votul exprimat în primul tur al alegerilor prezidenţiale din anul 2025, judecătorii constituţionali au hotărât, cu unanimitate de voturi: respingerea ca neîntemeiată a cererii de anulare a alegerilor pentru funcţia de Preşedinte al României din cadrul primului tur de scrutin din data de 4 mai 2025, formulată de Sebastian-Constantin Popescu; confirmarea şi validarea rezultatului alegerilor pentru funcţia de Preşedinte al României, în cadrul primului tur de scrutin din data de 4 mai 2025”, a transmis CCR.
Al doilea tur de scrutin pentru alegerea preşedintelui României va avea loc duminică, 18 mai
Judecătorii CCR au decis organizarea celui de-al doilea tur de scrutin pentru alegerea preşedintelui României duminică, 18 mai 2025, la care participă George-Nicolae Simion şi Nicuşor-Daniel Dan, „în această ordine”. Hotărârile sunt definitive şi general obligatorii.