Afacerile din industrie au scăzut cu aproape 10%. Cifre oficiale INS

Afacerile din industrie au scăzut cu aproape 10%. Cifre oficiale INS
Publicat de Leonard Bădilă la 12 noiembrie 2020, 13:38

Datele publicate de Institutului Naţional de Statistică arată că afacerile din industrie au înregistrat o tendință descrescătoare în primele nouă luni ale anului. Ponderea a fost de 9,7%.

În perioada 1 ianuarie – 30 septembrie 2020, scăderea înregistrată la nouă luni a fost cauzată de rezultatele negative din industria extractivă (-13,9%) şi industria prelucrătoare (-9,6%), conform statisticii publicate în data de 12 noiembrie, transmite agerpres.ro

Cifra de afaceri din industrie a crescut

Pe marile grupe industriale scăderi ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în sectoarele: industria energetică (-34,1%), industria bunurilor de capital (-13,3%), industria bunurilor intermediare (-5,3%) şi industria bunurilor de uz curent (-2,2%). La polul opus s-a aflat industria bunurilor de folosinţă îndelungată, cu un salt al afacerilor de 1%.

Conform INS, cifra de afaceri din industrie a crescut, în luna septembrie 2020, cu 5,1% faţă de septembrie 2019, datorită industriei prelucrătoare (+5,5%). Pe de altă parte, industria extractivă a scăzut cu 9,8%.

La nivelul aceleiaşi perioade analizate, pe marile grupe industriale creşteri au înregistrat: industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+18%), industria bunurilor de capital (+15,8%), industria bunurilor intermediare (+5,1%) şi industria bunurilor de uz curent (+1,6%). În schimb, industria energetică a scăzut cu 36,5%.

De asemenea, la nivel comparativ septembrie vs august 2020, afacerile înregistrate în industrie s-au majorat, pe total, cu 21% ca urmare a activităţilor derulate de industria prelucrătoare (+21,4%) şi de industria extractivă (+8,3%).

Raportat la marile grupe industriale, datele INS relevă creşteri în cazul industriei bunurilor de capital (+40,8%), industriei bunurilor de folosinţă îndelungată (+21,6%), industriei bunurilor intermediare (+14,3%), industriei bunurilor de uz curent (+7%) şi industriei energetice (+6%).

Rata anuală a inflației a scăzut în luna octombrie

Institutul Național de Statistică a publicat în data de 11 noiembrie datele potrivit cărora rata anuală a inflației a scăzut la 2,2% în luna octombrie a acestui an, în condițiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 4,34 procente.

„Preţurile de consum în luna octombrie 2020, comparativ cu luna octombrie 2019, au crescut cu 2,2%. Rata anuală calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 1,8%. Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (noiembrie 2019 – octombrie 2020) faţă de precedentele 12 luni (noiembrie 2018 – octombrie 2019), calculată pe baza IPC, este 2,9%. Determinată pe baza IAPC, rata medie este 2,7%”, se arată în comunicatul INS.

Informații articol
Publicat în: Economie
Despre autor
Leonard Bădilă

Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.