Adevărul despre Traian Băsescu. A ținut totul ascuns. Nimeni nu a știut ce a făcut
SURSA FOTO: Dreamstime
S-a aflat adevărul despre Traian Băsescu. Fostul președinte al României are un mare regret peste care nu a putut trece nici măcar până astăzi. Nu are nicio legătura cu cariera sa politică.
S-a aflat adevărul despre Traian Băsescu. Fostul președinte al României ascunde în spate un regret peste care nu va putea trece niciodată. Nu este vorba despre cariera sa politică, ci despre o persoană importantă din viața sa.
Traian Băsescu și-a pierdut socrul în 2015. Este vorba despre Gheorghe Andrușca, fost veteran de război, care s-a stins din viață la vârsta de 96 de ani.
Fostul șef de stat a avut doar cuvinte de laudă la adresa socrului său. Îi plăcea să asculte povești din partea sa și i-a fost drag încă din primele momente în care l-a cunoscut.
„Mie mi-a fost drag de când l-am cunoscut, înainte de a mă căsători cu soţia. Cele mai interesante poveşti erau cele din război, începând cu evenimentele cu rebeliunea legionară. Bătrânul a fost în garda lui Antonescu, a apărat atunci Palatul Victoria de legionari şi de multe ori compara rebeliunea legionară cu mineriada din 1991.
Făcea nişte conexiuni. El n-a ajuns la Stalingrad. Fiind jandarm au fost în teritoriile recuperate de la ruşi, dar de multe ori îl însoţea pe mareşalul Antonescu în deplasările pe front. Când vorbea de Mareşal îi curgeau lacrimile. A fost un om care a trecut prin tot ce putea trece un om născut în 1919, şi cu bune, şi cu rele. Perioada în care a fost jandarm a fost perioada care i-a luminat viaţa.
Cel mai mare regret al lui Traian Băsescu
A fost foarte mândru de acea perioadă. A fost un om care a avut o experienţă extraordinară. Marele lui regret a fost că după instaurarea comuniştilor armata regală n-a mai fost bună, însă a rămas extrem de legat de Jandarmerie şi participa cu multă plăcere la evenimentele Jandarmeriei organizate la Suceava”, a povestit Traian Băsescu.
Deși a avut șansa să îl invite la Cotroceni, fostul președinte nu a făcut niciodată acest lucru și regretă asta chiar și acum. Pentru a nu da naștere unor discuții la acel moment, Traian Băsescu a decis să nu îl invite pe Gheorghe Andrușca la Cotroceni și totodată a respins și propunerile Jandarmeriei privind ridicarea sa la gradul de general în rezervă.
„Acum îmi pare rău că nu l-am invitat niciodată la Cotroceni, de Ziua Naţională, exact ca să nu fie discuţii. Şi propunerile de a-l face general în rezervă le-am refuzat. Deşi au fost vreo patru propuneri ale Jandarmeriei, am zis că toată lumea va spune că şi-a făcut Băsescu socrul general”, a mai povestit Băsescu.
Cum și-a cunoscut Traian Băsescu socrul?
Totodată, fostul președinte și-a amintit și de momentul în care a cerut-o în căsătorie pe soția sa. Socrul său nu a acceptat prea greu propunerea, însă el susține că cel mai probabil Maria Băsescu a fost cea care și-a convins tatăl anterior.
„Era suspicios. Veneam tocmai din Constanţa aici în dulcea Bucovină să-i iau fata lui cea mare. N-a acceptat greu, dar a fost iscoditor. Cred că m-ai degrabă l-a convins soţia mea că-s bun pentru ea, decât l-am convins eu pe socrul meu. Suspiciunea venea probabil şi din formaţia de jandarm.
Acum înţeleg mai bine. Taţii îşi dau mai greu fiicele, sunt suspicioşi la orice băiat care se apropie de copii. Ca socru a fost excelent. Un om cu un bun simţ extraordinar, care numai ne-a ajutat când am avut nevoie”, a mai spus acesta.
Regretul lui Traian Băsescu și Regele Mihai
Traian Băsescu mai are însă și alte regrete. Fostul președinte vorbea la un moment dat despre abdicarea Regelui Mihai. Într-un interviu din 2011, Băsescu spunea că acel moment nu a fost un act patriotic așa cum spuneau mulți și mai degrabă un act de trădare a intereselor naționale din partea Regelui Mihai.
„Mulţi spun că abdicarea a fost un mare act patriotic. Nu! A fost un act de trădare a intereselor naţionale din partea Regelui Mihai. Antonescu este vinovat în istorie pentru pogromul împotriva evreilor, pentru deportarea lor în Transnistria. Uităm că România avea atunci un şef de stat. Antonescu era prim-ministru. Unuia îi dăm averile, pe altul îl facem criminal de război. De ce? Doar pentru că unul a fost slugă la ruşi?“, declara Traian Băsescu
După declarațiile de atunci, fostul președinte a oferit un alt interviu în care spunea că regretă că a spus de multe ori public ceea ce gândește, având în vedere atitudinea anumitor politicieni.
„Şi asta îmi arată că uneori politicienii, măcar în chestiuni foarte sensibile, este bine să nu spună ce gândesc”, spunea Traian Băsescu, într-un alt interviu din 2012.
Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





