Vor intra în vigoare după 1 aprilie! Florin Cîțu, vestea zilei pentru toată România
Sursa: Senatul României
Joi, 17 februarie, președintele Partidului Național Liberal (PNL), Florin Cîțu, a vorbit despre inflație, despre starea actuală a economiei românești și despre facturile din luna aprilie. „Trebuie să ne ocupăm de toată economia și de toate soluțiile”, sunt câteva dintre cuvintele sale.
În contextul tensionat al scumpirilor actuale, Florin Cîțu a explicat că „trebuie să ne ocupăm de toată economia și de toate soluțiile, nu doar de un anumit sector.”
„Cred că problema este mult mai amplă. În contextul în care avem o creștere a dobânzilor, inflația generalizată, soluțiile nu pot fi doar pentru un anumit sector. Trebuie să ne ocupăm de toată economia și de toate soluțiile”, a explicat acesta.
Florin Cîțu, despre facturile din aprilie: Avem soluții până la 1 aprilie
Întrebat de un report despre facturile la energie electrică din primăvară, în contextul în care majoritatea oamenilor sunt îngrijorați de scumpirile viitoare, Florin Cîțu a răspuns că „luna aprilie nu este acum. Vom avea soluțiile pentru luna aprilie.”
„Avem soluții (în domeniul energiei, n.red.) până la 1 aprilie, sunt luate aceste soluții, sunt în implementare, urmează soluțiile după 1 aprilie. Până atunci și ratele la bancă vor crește, și inflația generalizată deja este. Acum trebuie să ne uităm, să vedem cum să scădem această presiune și cum să scădem prețurile. Asta este ceea ce trebuie să facă Guvernul, să găsească soluții.
Soluțiile, unele dintre ele sunt pe termen scurt, dar dacă nu luăm soluții care să extindă capacitatea de producție, să extindă oferta, nu vor scădea prețurile. E complicat!”, a adăugat liderul liberalilor, potrivit Antena 3.
„Soluția este un TVA scăzut generalizat. Dacă ne ducem doar într-un anumit sector, eu vă spun că vom crede că vom rezolva problema dar nu vom rezolva problema, vom avea probleme în restul economiei”, a declarat acesta.
Florin Cîțu, despre plafonarea prețurilor la energie electrică: Prelungirea acestor măsuri costă
Întrebat de către un jurnalist despre plafonarea și compensarea prețurilor la energie electrică, politicianul a subliniat că acestea reprezintă un cost imens pentru România întrucât „de fiecare dată când prelungim mai costă câteva miliarde bugetul.”
„Nu e gratuit! Poți să o faci… Dar, de câte fiecare dată când prelungim, mai costă câteva miliarde bugetul. Trebuie să înțelegem atunci că multe alte lucruri va trebui să renunțăm la ele. Dacă mergem în această direcție. Pentru termen mediu și lung, dacă nu ne gândim la un plan clar de investiții, sau un mod prin care să scădem prețurile, nu va funcționa”, a concluzionat președintele Partidului Național Liberal (PNL).
Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării (Relații Publice și Comunicare) din cadrul Universității din București. Absolventă a Masteratului Relații Publice și Comunicare din cadrul Școlii Naţionale de Studii Politice și Administrative (SNSPA). Redactor pentru Capital.ro din toamna anului 2021 până în prezent.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





