Videanu va reduce fondul de salarii cu 25% atât prin tăieri de salarii, cât şi concedieri
Reducerea cu 25% a fondului de salarii la nivelul Ministerului Economiei va presupune atât diminuarea salariilor, cât şi concedieri în aparatul administrativ al instituţiei, a declarat ministrul de resort, Adriean Videanu.
„Sper ca până marţi să fie gata hotărârea pe care o voi promova în şedinţa de guvern, astfel încât să pot reduce cu 25%, încă de săptămâna viitoare, fondul de salarii al ministerului. Dacă nu va fi gata săptămâna viitoare, atunci sigur la urmă
Reducerea cu 25% a fondului de salarii la nivelul Ministerului Economiei va presupune atât diminuarea salariilor, cât şi concedieri în aparatul administrativ al instituţiei, a declarat ministrul de resort, Adriean Videanu.
„Sper ca până marţi să fie gata hotărârea pe care o voi promova în şedinţa de guvern, astfel încât să pot reduce cu 25%, încă de săptămâna viitoare, fondul de salarii al ministerului. Dacă nu va fi gata săptămâna viitoare, atunci sigur la următoarea şedinţă de guvern voi propune atât concedieri, cât şi reduceri salariale, pentru a mă încadra în reducerea cu 25% a fondului de salarii”, a declarat Videanu.
Preşedintele Traian Băsescu a anunţat, joi, după negocierile cu Fondul Monetar Internaţional, un program de reducere a cheltuielilor, care vizează printre altele scăderea salariilor din sistemul bugetar cu 25%, a pensiile cu 15% şi reducerea subvenţiilor.
SURSA: Mediafax
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





