Ion Iliescu, internat la Terapie Intensivă: Starea fostului președinte este  critică

Fostul președinte Ion Iliescu se află internat în continuare în secția de terapie intensivă a Spitalului Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” din Capitală. Potrivit unui buletin medical oficial transmis luni, starea generală a lui Iliescu rămâne la fel de gravă, cu afectare severă a funcției respiratorii și disfuncții multiple de organ.

„Pacientul beneficiază de îngrijire medicală avansată, fiind monitorizat permanent de o echipă multidisciplinară”, au transmis reprezentanții spitalului.

Surse medicale declară pentru [redacție] că orice evoluție va fi comunicată publicului în funcție de schimbările stării de sănătate.

Ion Iliescu a făcut una dintre cele mai sincere și personale confesiuni despre relația cu moartea, într-un interviu acordat lui Ionuț Vulpescu pentru emisiunea „Avangarda”.

Întrebat dacă îi este frică de moarte, fostul președinte a răspuns fără ocol: „Frica de moarte echivalează cu frica de a fi om. Nu mi-a fost frică de viață, și poate tocmai asta face relația cu moartea să fie una decentă”.

Ion Iliescu, despre sensul vieții și al morții: „Am trăit tot ce mi s-a dat și ce am construit”

Ion Iliescu a mărturisit că nu regretă nimic esențial din viața sa, subliniind că „am trăit ce mi s-a dat și ce am construit”, iar faptul că nu a avut acces la rețele sociale i-a „prelungit viața”. Pentru el, frica de moarte apare doar la cei care simt că au trăit cu frustrări și nu au reușit să-și ducă la capăt idealurile: „Îți e frică de moarte atunci când trăiești frustrat că nu ai făcut ce ai fi vrut și nu mai ai timp să salvezi ceva din ceea ce ai gândit pentru tine sau pentru alții. Dar eu am făcut tot ce mi-a stat în putere pentru România”.

Iliescu a ținut să le mulțumească public tuturor celor care i-au fost alături în momente-cheie ale vieții: „Vreau să mulțumesc celor care m-au însoțit de-a lungul vieții, cu bune și cu rele (…). Îi sunt recunoscător Ninei, partenerul meu de drum lung”.

Fostul președinte subliniază că „moartea e o experiență metafizică”, dar crede că adevărata datorie a omului este să-și personalizeze existența și să o trăiască lucid: „Viața merită trăită nu doar pentru că ți s-a dat, ci pentru că ai o datorie față de ea: să o personalizezi, să o faci să fie viața ta, nu viață, pur și simplu”.

„Frica de moarte face parte din ontologia noastră. Să nu ne fie frică să fim oameni”, a concluzionat Ion Iliescu în interviul acordat înainte de agravarea stării sale de sănătate.

Postarea integrală a Spitalului Clinic de Urgență

„Buletin de Informare Medicală
În legătură cu starea de sănătate a domnului Ion Iliescu, internat în cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu”, vă informăm următoarele:
Starea generală a pacientului se menține la fel de gravă, cu afectarea severă a funcției respiratorii și persistența disfuncțiilor multiple de organ.
Beneficiază de îngrijire medicală avansată în secția de terapie intensivă, sub supravegherea echipei medicale multidisciplinare.
Vom reveni cu detalii în funcție de evoluția stării de sănătate.
Vă mulțumim!”, au transmis reprezentanții spitalului pe Facebook.