Tăriceanu:”Purtaţi-vă cu mănuşi cu investitorii, puneţi-le covorul roşu, că, dacă încep să plece, situaţia devine albastră”
Fostul premier Călin Popescu-Tăriceanu a declarat joi, într-o conferinţă de presă susţinută la Târgu Mureş, că autorităţile locale trebuie să protejeze investitorii străini, să se poarte cu ei cu mănuşi şi chiar să le pună covorul roşu, pentru a-i determina să nu-şi retragă investiţiile.
Deputatul liberal a spus că este rolul autorităţilor locale să demareze acele proiecte de infrastructură care sunt aşteptate de mediul de afaceri şi că trebuie să manifeste disponibilitate maximă pentru a păstra investiţiile străine care mai sunt în ţară.
"E un lucru care mi se pare esenţial şi acest lucru trebuie discutat cu oamenii de afaceri şi văzut care sunt cerinţele lor (…) În fine, nu în ultimul rând, contează disponibilitatea pe care o au autorităţile pentru localizarea unor investiţii, într-o perioadă în care, după cum aţi văzut, din nefericire – dacă în 2008 România atrăgea investiţii de 10 miliarde de euro, anul trecut investiţiile totale din România, româneşti şi străine, au însumat, cu chiu, cu vai, 1,3 miliarde de euro. Deci acum eu vă spun că cel mai logic mi s-ar părea să încercăm să le păstrăm măcar pe cele existente, pentru că, o dată cu venirea crizei economice, mulţi întreprinzători vor căuta orizonturi poate nu mai sigure din punct de vedere politic, dar în orice caz mai profitabile, unde costul forţei de muncă, taxele, tot mediul este mai favorabil. Şi atunci, recomandarea mea este: Purtaţi-vă, cum să vă spun, cu ei cu mănuşi, puneţi-le covorul roşu, că, dacă încep să plece, începe după aceea situaţia să devină albastră", a arătat Tăriceanu.
Călin Popescu-Tăriceanu a arătat că trebuie creat un climat favorabil pentru întreprinzătorii existenţi, fiindcă pârghii există chiar şi la nivel local, prin sistemul de taxe şi impozite care sunt fixate de autorităţile locale şi că există o marjă de manevră, după modelul aplicat la Bacău.
"În perioada următoare nu trebuie să ne aşteptăm la o revenire a unor volume de investiţii importante străine, capitalul românesc din păcate nu este suficient pentru redresarea economică şi atunci singura sursă de finanţare serioasă rămâne să fie cea din fondurile europene. Unde, din păcate, performanţa României în ansamblu este una foarte, foarte proastă. Nu slabă – proastă! Sigur că toată Europa se confruntă cu birocraţia de la Bruxelles, nu e diferită birocraţia de la Bruxelles pentru România faţă de Polonia. Acelaşi lucru este – aşa dificilă cum e – lucrul acesta derivă într-o parte importantă din necesitatea de a da socoteală pentru fiecare centimă de fond european cheltuită, pentru că sunt bani publici", a mai subliniat Călin Popescu Tăriceanu.
Sursa: Agerpres
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





