Şeful NATO, avertisment pentru Europa: Nu negociaţi securitatea pentru profituri economice
Sursa: Dreamstime
Șeful NATO, Jens Stoltenberg, a lansat, marți, un avertisment pentru toată Europa. Potrivit lui, țările occidentale nu trebuie să își negocieze securitatea pentru profituri economice. Este extrem de greșit și periculos! Ce spune șeful NATO?
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a spus, marți, că țările occidentale nu trebuie să își negocieze securitatea pentru profituri economice. Acesta s-a referit la dezbaterea privind utilizarea tehnologiei chineze în rețelele 5G și la proiectul Nord Stream 2.
„Trebuie să recunoaștem că alegerile noastre economice au consecințe asupra securității. Libertatea este mai importantă decât liberul schimb”, a declarat Stoltenberg în fața liderilor reuniți la Forumul Economic Mondial din stațiunea elvețiană Davos.
Șeful NATO a mai spus că nu este împotriva comerțului cu China, dar că urmările tranzacțiilor trebuie să fie controlate.
„Nu pledez împotriva comerțului cu China, dar spun că, de exemplu, controlul asupra rețelelor 5G este de o importanță vitală pentru securitate. Nu putem spune că, în interesul profiturilor și al comerțului liber, deschidem pur și simplu aceste rețele și pentru furnizori care, de fapt, nu sunt de încredere când vine vorba de securitatea noastră”, a adăugat Jens Stoltenberg.
Gazoductul Nord Stream 2
Șeful NATO a vorbit și despre gazoductul Nord Stream 2, proiectat să dubleze fluxul de gaz rusesc prin Marea Baltică direct către Germania.
Berlinul a oprit proiectul atunci când Rusia a recunoscut în mod oficial două regiuni separatiste din estul Ucrainei ca fiind independente, cu câteva zile înainte de a trimite zeci de mii de soldați în Ucraina în ceea ce Moscova descrie ca fiind o „operațiune militară specială”.
Stoltenberg a declarat că liberul schimb a adus multă prosperitate și bogăție, dar cu un preț.
„O parte din acest comerț, o parte din această interacțiune cu regimurile autoritare, ne subminează securitatea – și atunci trebuie să alegem securitatea în locul vulnerabilității și a dependenței excesive de regimurile autoritare”, a spus el.
Comerțul liber cu gaze naturale este greșit
„Așadar, acest ideal că ar trebui să avem comerț liber cu gaze naturale, ceea ce înseamnă că putem cumpăra cât de mult gaz din Rusia dorim, este greșit, este periculos. Oferă Rusiei un instrument de intimidare și de folosire împotriva noastră, iar acest lucru a fost demonstrat clar acum.”, a avertizat șeful NATO.
Statele Unite fac de mult timp presiuni asupra țărilor europene și a altor țări pentru a exclude tehnologia chineză din rețelele 5G.
Washingtonul consideră că producătorul chinez de echipamente de telecomunicații Huawei este un braț al mașinăriei de supraveghere globală a Partidului Comunist Chinez.
La rândul său, Huawei a negat în mod repetat că spionează pentru statul chinez, relatează Financial Post.
Am început să lucrez ca jurnalist la Capital în 2020. Acesta a fost primul meu contact cu presa din România. Deși specializarea mea de bază este Dreptul, jurnalismul a fost mereu una dintre pasiunile mele. Din punctul meu de vedere, corectitudinea, dorința de perfecționarea și cea de aflare a adevărului mă pot ajuta în continuarea carierei de jurnalist și în acest fel pot contribui la informarea corectă a cititorilor.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





