Se repetă coșmarul Simona Halep! După ce sportiva din Constanța a primit patru ani de suspendare pentru dopaj, Mihaela Buzărnescu a fost și ea ștearsă din clasamentul WTA.

După Simona Halep, Mihaela Buzărnescu este și ea eliminată din clasamentul WTA

Tenismena în vârstă de 35 de ani s-a accidentat anul trecut, timpul meciului cu Cristina Dinu de la turneul Challenger de la Iași. În anul 2018, aceasta se afla pe locul 20 în ierarhia mondială.

A spus că va reveni în circuit, însă fără a preciza o dată anume. Până în prezent, Mihaela Buzărnescu a câștigat din sportul alb suma de 2.728.834 de dolari, echivalentul a aproximativ 2,5 milioane de euro, relatează Adevărul.

Mihaela Buzărnescu
SURSA FOTO: Facebook

Româncele din clasamentul WTA

Cea mai bine clasată româncă în ierarhia mondială rămâne Sorana Cîrstea, care se află pe locul 26, cu o poziție mai jos decât săptămâna trecută.

De asemenea, Ana Bogdan a urcat zece locuri în clasament după victoria de la Parma. Aceasta se află acum pe locul 61. În top 100 mai este doar Irina Begu, care se află pe locul 66, coborând cinci poziții față de săptămâna trecută.

Restul româncelor se află sub locul 100 în clasamentul WTA: Jaqueline Cristian pe 103, Miriam Bulgaru pe 184, Gabriela Ruse pe 185, Irina Bara pe 193. Anca Todoni  se află pe locul 259, Alexandra Cadanțu pe 270, Cristina Dinu pe 295, iar Andreea Mitu pe 298.