PSD a obţinut în Bucureşti la Senat un număr de 270.376 de voturi. 

Ecaterina Andronescu a avut trei mandate de deputat şi acum este la al treilea mandat de senator. 

Ecaterina Andronescu s-a născut la 7 aprilie 1948, în localitatea Malovăţ, judeţul Mehedinţi. 

Este absolventă a Facultăţii de Chimie Industrială, Institutul Politehnic Bucureşti (1972); doctor în ştiinţa materialelor. A urmat stagii de specializare şi documentare în străinătate: Franţa, Anglia, Spania, Germania. 

A fost inginer-şef serviciu ARCOM; asistent universitar (1972 – 1982), şef de lucrări (1982 – 1989), conferenţiar (1990 – 1994), profesor universitar (din 1994), prodecan (1989 – 1992) şi decan (din 1992) al Facultăţii de Chimie Industrială din cadrul Universităţii 'Politehnica' Bucureşti. 

Membru PDSR din 1996; vicepreşedinte al Organizaţiei PDSR a Municipiului Bucureşti; membru al Biroului Executiv Central al PDSR, iar din 16 iunie 2001 al Partidului Social Democrat (PSD). Deputat PDSR de Bucureşti, secretar în Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (1996 – 2000). Membru supleant al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (din mai 2000). Realeasă, în noiembrie 2000, deputat PDSR (PSD) de Bucureşti, iar apoi în 2004 până în 2008. 

A fost secretar de stat în Ministerul Învăţământului (1995 – 1996). 

Ecaterina Andronescu a fost ministru al Educaţiei şi Cercetării din 28 decembrie 2000 până pe 19 iunie 2003, în Guvernul Adrian Năstase. 

La 11 aprilie 2008, rectorul Universităţii Politehnica Bucureşti, Ecaterina Andronescu, a fost realeasă, pentru al doilea mandat, preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor cu 53 de voturi pentru din 70 exprimate. A deţinut funcţia de rector la Politehnică până în 2012. 

Din 22 decembrie 2008 şi până pe 1 octombrie 2009, Ecaterina Andronescu a deţinut, pentru a doua oară, funcţia de ministru al Educaţiei, Cercetării şi Inovării, de data aceasta în Guvernul Boc. 

Începând cu 2 iulie 2012, a deţinut funcţia de ministru al Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului în Guvernul Ponta, până pe 21 decembrie 2012. 

A publicat peste 240 de lucrări de specialitate şi a participat la congrese ştiinţifice, atât în ţară, cât şi în străinătate. Autoare a monografiilor 'Ceramics in substitutive and reconstructive surgery', 'Electric Ceramics'. 

A făcut parte din comitetul redacţional al revistei 'Silicates Industriels' din Belgia. Este autoarea unui brevet de invenţie. Este membru fondator al Societăţii Române de Ceramică, al Societăţii Române de Chimie şi al Societăţii de Inginerie Chimică; membru al Societăţii Europene de Ceramică şi al Academiei Oamenilor de Ştiinţă. 

Conform ultimei declaraţii de avere postate pe site-ul Senatului, Ecaterina Andronescu deţine un apartament în Capitală, un autoturism Toyota fabricat în 2009 şi are un depozit la CEC în valoare de 211.800 de lei.

AGERPRES

Te-ar putea interesa și: