Patrick Mouratoglou a primit în aceste zile „înțepături” serioase din partea fostului său elev, danezul Holger Rune.

Antrenorul francez l-a antrenat pe Rune în acest an, după ce scandalul de dopaj al Simonei Halep a izbucnit.

Din păcate, după un an de pregătiri, rezultatele nu au fost cele scontate.

Holger Rune era considerat unul dintre cei mai bine cotați jucători din circuit.

El a reușit, la doar 20 de ani, să câștige primul său turneu ATP 1000, după ce l-a învins pe Djokovici, la Paris. În ciuda începutului, urmarea a fost dezastruoasă.

În această vară, Rune a fost eliminat în etape timpurii din cadrul a două turnee.

În plus, el a mai suferit și o accidentare serioasă la spate. Ulterior, el a fost nevoit să renunțe la turneul US Open încă de la primul meci. Atât tenismenul, cât și mama acestuia îl consideră vinovat pe Patrick Mouratoglou pentru aceste rezultate dezastruoase!

Rune a renunțat la serviciile francezului și a început o colaborare cu Boris Becker.

Rezultatele încep deja să apară. Danezul s-a calificat la Turneul Campionilor, care va avea loc începând de duminică, la Torino.

Sportivul îl consideră vinovat pe antrenor

Cu doar câteva zile de la debutul turneului de la Torino, Holger Rune a simțit nevoia să facă o declarație în care sugerează vina lui Mouratoglou. El susține că, în timp ce a fost antrenat de francez, nu ar fi avut un climat prielnic în decursul anului 2023.

„Au fost multe lucruri complicate cu echipa mea în 2023. Eu cred că, cu cât este mai multă pace și liniște în jurul unui tenismen sau sportiv, cu atât acesta poate performa mai bine.

Din păcate, eu nu am putut să să rămân concentrat în acest sezon. Mi-a fost foarte greu să fiu versiunea mea cea mai bună”, a declarat Rune înainte de startul Turneului Campionilor, citat de Punto de Break.

Duminică, 12 noiembrie, danezul va juca în cadrul Turneului Campionilor împotriva lui Novak Djokovici, numărul 1 mondial.

„Este un turneu dificil. Trebuie să fii bun, nu poți rămâne la nivelul tău. Trebuie să te îmbunătățești în fiecare zi pentru a putea avea şanse. E nevoie să vii cu lucruri grozave în jocul tău, dar şi fizic trebuie să te prezinţi la cel mai înalt nivel.

E un proces constant, ai nevoie să creşti de la un meci la altul, pentru că îi ai în faţă pe cei mai buni din lume. Vorbim de jucători capabili să îşi ridice nivelul în momentele importante, astfel că e o mare provocare”, a mai spus Rune înainte de meciul cu Djokovici, potrivit Eurosport.ro.

Holger Rune, născut la 29 aprilie 2003, este un tenisman profesionist danez. A atins poziția maximă de număr 4 mondial în simplu masculin, conform Asociației Profesioniștilor din Tenis (ATP), devenind astfel cel mai bine clasat jucător danez în istoria clasamentelor ATP.

Rune a câștigat patru titluri de simplu în cadrul Turului ATP, inclusiv un titlu Masters 1000 la Paris Masters în 2022, și a avut cea mai bună performanță la un Grand Slam la French Open din 2022, ajungând în sferturile de finală în debutul său la turneu.