Lovitură imensă pentru cei cu mașini pe motorină și benzină! Au făcut marele anunț! Dezastru pentru toți șoferii

Lovitură imensă pentru cei cu mașini pe motorină și benzină! Au făcut marele anunț! Dezastru pentru toți șoferii
Publicat de Ancuța Paraschivoiu la 27 decembrie 2018, 08:30

Este dezastru pentru românii cu mașini pe benzină sau motorină. Oficialii au făcut anunțul. Totul se modifică de la 1 ianuarie 2019.

Prețul carburanților va crește din nou, din prima zi a anului, din cauza ajustării accizelor cu inflaţia şi creşterea componentei bio.

îCreșterea este prevăzută în Codul Fiscal.

„Nivelul accizelor (…) se actualizează cu creșterea prețurilor de consum din ultimele 12 luni, calculată în luna septembrie a anului anterior celui de aplicare, față de perioada octombrie 2014 – septembrie 2015, comunicată oficial de Institutul Național de Statistică până la data de 15 octombrie. Nivelul accizelor actualizat se publică pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice, până cel mai târziu pe data de 20 octombrie a fiecărui an”, scrie în Codul Fiscal.

Accizele vor crește în felul următor: acciza pentru benzina fără plumb va fi de 2.038 de lei pentru 1.000 de litri (de la 1.976 acum) iar cea pentru motorină de 1.896 de lei pentru 1.000 de litri (de la 1.838 acum).

Potrivit economica.net, litrul de benzină şi de motorină va fi mai scump cu circa 7 bani (TVA de 19% la acciză).

Dar asta nu e tot. Prețul va crește cu cel puțin 10 bani din cauza componentei bio.

 

Informații articol
Publicat în: Economie
Despre autor
Ancuța Paraschivoiu

Ca orice tânără, absolventă de jurnalism, ma visam la TV. Am crescut privindu-le pe Andreea Esca și pe Corina Caragea și visam să ajung și eu așa. Majoritatea studenților din ziua de astăzi se visează pe micile ecrane, doar că viața te duce pe drumuri la care nu te-ai fi gândit vreodată. Drumul meu în presă a început în presa scrisă, în online. Fără experiență, am început la Bugetul.ro, un mic site economic. Pasul cel mare a venit odată cu Capital, locul unde mă aflu și acum. Deși am absolvit un master în comunicare politică, am fost speriată la început, dar cu oamenii potriviți lângă mine am prins curaj. Vreau să cred că pot scrie despre orice, și pot! Despre mine aș putea să vă vorbesc până mâine, dar vă voi spune doar că iubesc să călătoresc și îmi plac filmele.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.