Cutremur total la Moscova! Rusia va fi atacată? Anunţul făcut chiar de americani

Cutremur total la Moscova! Rusia va fi atacată? Anunţul făcut chiar de americani

Sursă: Facebook, Volodimir Zelenski

Publicat de Bogdan Ungureanu la 25 februarie 2023, 07:30

Acest teritoriu al Federaţiei Ruse, care nu este însă recunoscut ca atare de Ucraina şi nici de majoritatea comunităţii internaţionale, urmează să fie atacat şi cucerit până la finalul verii. A spus-o clar un cunoscut general american.

Aflat la Bucureşti pentru conferinţa „Unmanned Systems Forum”, organizată de New Strategy Center în parteneriat cu Ministerul Apărării Naționale, generalul american Ben Hodges a dat un verdict care a trimis o adevărată undă de şoc la Moscova.

Anunţul care a îngrozit toată Rusia! Ucraina va cuceri toată Crimeea până la finalul verii

Peninsula Crimeea, anexată de Rusia în 2014, va fi cucerită de Ucraina chiar în următoarele luni, afirmă gen. Hodges.

Mai mult, generalul american este sigur că Ucraina va câştiga războiul pornit de Vladimir Putin în urmă cu un an de zile.

„Ucraina cu siguranță va câștiga, Acest câștig înseamnă recuperarea tuturor teritoriilor. Cred că până la finalul verii acesteia vor recupera Crimeea, ceea ce este cel mai important lucru”, a afirmat generalul Ben Hodges.

Lupta pentru Crimeea va fi una decisivă, spune generalul american, iar ţările occidentale trebuie să rămâne unite şi să livreze Ucrainei tot ceea ce a fost promis în materie de arme şi muniţii.

„Este un teren decisiv. Dacă noi, Vestul, rămânem împreună, dacă le livrăm tot ceea ce le-am promis, dacă livrăm mai multe rachete de precizie cu rază lungă de acțiune, atunci absolut, Ucraina va elibera Crimeea până la sfârșitul verii”, a mai declarat gen. Hodges pentru Defense România.

Armata română va cumpăra drone, inclusiv celebrele Bayraktar TB2

La conferinţa respectivă a participat şi ministrul Apărării Naţionale, Angel Tîlvăr.

Potrivit unui comunicat oficial al Ministerului Apărării Naţionale (MApN), ministrul a vorbit despre importanța sistemelor fără pilot în războiul modern.

MApN „are, în derulare, mai multe programe de înzestrare importante în acest segment. Anul trecut a fost lansată licitația pentru achiziția de sisteme portabile de combatere a sistemelor de aeronave fără pilot la bord, de tipul UAS și Small UAS, pentru Forțele Terestre.

De asemenea, la sfârșitul lunii decembrie, a fost semnat un acord cadru de achiziționare a șapte sisteme UAS Watchkeeper X, din Israel, care vor intra în dotarea Armatei României.

Totodată, a fost obținută aprobarea prealabilă a Parlamentului pentru achiziția de sisteme Bayraktar TB2, cu muniția aferentă și suportul logistic inițial”, se arată într-un comunicat oficial al instituţiei.

Informații articol
Despre autor
Bogdan Ungureanu

După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.