Cum înţeleg chinezii declararea averii

Cum înţeleg chinezii declararea averii
Publicat de CAPITAL la 12 iulie 2010, 08:52

China a adoptat o nouă măsură pentru a lupta împotriva corupţiei în rândul oficialilor săi, obligându-i să-şi declare câştigurile, investiţiile şi bunurile familiale, relatează luni publicaţia China Daily, citată de France Presse.Această nouă regulă, făcută publică de Consiliul de Stat (guvern) şi de Partidul Comunist, a intrat în vigoare duminică, potrivit cotidianului în limba engleză. Măsura nu obligă totuşi puterea să facă publice astfel de informaţii.Regle

China a adoptat o nouă măsură pentru a lupta împotriva corupţiei în rândul oficialilor săi, obligându-i să-şi declare câştigurile, investiţiile şi bunurile familiale, relatează luni publicaţia China Daily, citată de France Presse.

Această nouă regulă, făcută publică de Consiliul de Stat (guvern) şi de Partidul Comunist, a intrat în vigoare duminică, potrivit cotidianului în limba engleză. Măsura nu obligă totuşi puterea să facă publice astfel de informaţii.

Reglementarea îi obligă pe responsabili, începând cu eşalonul districtual, să-şi declare în fiecare an salariile şi alte surse de venit, bunurile lor şi ale familiilor, investiţiile şi locurile de muncă ale partenerilor de viaţă şi ale copiilor, precizează publicaţia.

Responsabilii trebuie de asemenea să anunţe eventualele schimbări în ceea ce priveşte situaţia lor conjugală şi să precizeze dacă există membri ai familiei care trăiesc în străinătate. Cei care nu vor respecta această regulă vor fi demişi sau sancţionaţi, potrivit China Daily.

Puterea chineză nu a încetat să ia măsuri anticorupţie după adoptarea de reforme economice în urmă cu peste 30 de ani, fără a reuşi totuşi să stăvilească acest flagel care subminează legitimitatea Partidului Comunist şi alimentează nemulţumirea populaţiei, notează AFP.

În luna aprilie, în cadrul unei mari reuniuni a Partidului Comunist, preşedintele chinez Hu Jintao a făcut apel la membrii partidului să fie „în permanenţă vigilenţi împotriva tentaţiei puterii, banilor şi frumuseţii”.

SURSA: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.