Cardurile bancare ce nu vor mai funcționa în România. Se dezactivează de tot pe 1 martie, ora 21:30

Cardurile bancare ce nu vor mai funcționa în România. Se dezactivează de tot pe 1 martie, ora 21:30

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Iulian Luca la 15 februarie 2025, 06:30

Fuziunea dintre OTP Bank România și Banca Transilvania marchează o schimbare importantă în peisajul bancar din România. Clienții trebuie să fie atenți la perioada de tranziție și să urmeze recomandările băncii pentru a evita eventualele neplăceri.

Fuziunea OTP Bank România și Banca Transilvania. Ce trebuie să știe clienții

OTP Bank România și Banca Transilvania au anunțat oficial fuziunea lor, un proces care va aduce schimbări semnificative pentru clienți. Cele două instituții financiare lucrează împreună pentru a asigura o tranziție cât mai lină, astfel încât utilizatorii să nu întâmpine dificultăți majore în accesarea serviciilor bancare.

Procesul de fuziune este programat să se desfășoare în perioada 28 februarie – 2 martie 2025, timp în care vor avea loc ajustări tehnice esențiale. Clienții OTP Bank România vor trebui să se familiarizeze cu noul sistem și să respecte calendarul de migrare stabilit de bancă.

Cum va decurge tranziția pentru clienții OTP Bank România?

Pentru a facilita transferul către Banca Transilvania, a fost stabilit un program clar de migrare, pe care clienții trebuie să-l urmeze cu atenție:

  • 28 februarie, ora 12:00 – Este ultima zi în care clienții OTP Bank România pot efectua operațiuni bancare în unități sau prin aplicațiile online ale băncii. După această oră, serviciile digitale ale OTP Bank vor fi dezactivate.
  • 1 martie, ora 21:30 – Cardurile OTP Bank încetează să funcționeze, ceea ce înseamnă că plățile, retragerile și tranzacțiile online nu vor mai putea fi realizate.
  • 2 martie, ora 7:00 – Cardurile Băncii Transilvania devin active și pot fi utilizate în locul celor OTP Bank. Clienții care nu au ridicat încă noul card trebuie să facă acest lucru înainte de această dată.
  • 3 martie – Clienții vor avea acces complet la toate serviciile și produsele Băncii Transilvania, inclusiv internet banking, aplicații mobile și conturi bancare migrate.
OTP bank banca transilvania
SURSA FOTO: Banca Transilvania / Dreamstime – colaj Capital

Ce trebuie să facă clienții OTP Bank România pentru o tranziție fără probleme?

Banca Transilvania a emis mai multe recomandări pentru clienți, astfel încât aceștia să fie pregătiți pentru schimbările care vor avea loc în perioada de migrare.

Ridicarea cardului Băncii Transilvania: Clienții care nu și-au ridicat noul card BT sunt sfătuiți să o facă cât mai curând posibil, de la sucursala sau agenția BT/OTP Bank unde este disponibil.

Activarea cardului BT: Cardurile Băncii Transilvania pot fi activate la orice bancomat BT înainte de utilizare. Acest pas este esențial pentru a putea face plăți și retrageri începând cu data de 2 martie.

Asigurarea de numerar: În intervalul 1 martie, ora 21:30 – 2 martie, ora 7:00, clienții nu vor putea folosi cardurile bancare OTP Bank. Pentru a evita dificultățile în această perioadă, este recomandat să aibă la dispoziție o sumă suficientă de numerar pentru eventuale plăți urgente.

Accesul la servicii bancare: După finalizarea fuziunii, toate serviciile bancare, inclusiv internet banking și mobile banking, vor fi disponibile exclusiv prin platformele Băncii Transilvania. Clienții trebuie să își actualizeze datele de conectare și să se familiarizeze cu interfața noii platforme.

Atenție la tentativele de fraudă: Banca Transilvania avertizează clienții să fie vigilenți și să verifice autenticitatea mesajelor primite în această perioadă de tranziție. Pot exista tentative de phishing prin e-mail sau SMS, prin care infractorii cibernetici încearcă să obțină date bancare. Clienții sunt sfătuiți să nu acceseze link-uri suspecte și să contacteze banca în cazul în care primesc mesaje care par suspecte.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.