BVB: Tranzacţii de peste 10 milioane de euro vineri
Valoarea totală a tranzacţiilor derulate la Bursa de Valori Bucureşti (BVB) s-a cifrat vineri la 47,15 milioane de lei (10,33 milioane de euro), din care schimburile cu acţiuni au totalizat 46,40 milioane de lei (10,17 milioane euro), reiese din datele publicate pe site-ul Bursei de Valori Bucureşti (BVB).
Pe piaţa reglementată, cele mai mari creşteri au fost remarcate la Societatea de Construcţii Napoca, cu 5,63%, la Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră SA, cu 2,95% şi Teraplast, cu 2,94%.
Pe de altă parte, cel mai mult s-au depreciat acţiunile Oil Terminal, cu 14,84%, Turism Felix SA, cu 6,4% şi Fondul Proprietatea, cu 5,22%.
Potrivit BVB, cele mai semnificative schimburi au fost realizate cu titlurile Băncii Transilvania (13,94 milioane de lei), Fondul Proprietatea (7,024 milioane de lei) şi Electrica (6 milioane lei).
În ansamblu, Bursa de Valori Bucureşti a închis "pe roşu" şedinţa de tranzacţionare de vineri, iar indicele de referinţă BET, care arată evoluţia celor mai lichide 12 acţiuni, a consemnat o depreciere de 1,82%. Indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a coborât cu 1,84%, iar cel al SIF-urilor înregistra, la închidere, o depreciere de 1,12%.
BET-NG, care reuneşte 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a consemnat o scădere de 0,784%, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scăzut cu 1,34%, iar indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, s-a depreciat 0,59%.
AGERPRES
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





