Veste șoc de la Wimbledon! Secretul din spatele finalei Simona Halep – Serena Williams
Simona Halep-Serena Wiiliams, finală Wimbledon 2019! Meciul de milioane de euro al anului. Românca se bate cu legendara jucătoare din Statele Unite pentru o sumă fabuloasă. Vezi câți bani va câștiga Simona dacă reușește să dea lovitura și să o învingă pe Serena Williams.
Simona Halep este foarte aproape de a da lovitura carierei. După ce în 2018 a câștigat Roland Garros-ul, românca este aproape de a pune mâna pe cel de-al doilea turneu de Mare Șlem.
Va juca finala de la Wimbledon îpotriva legendarei Serena Williamns, sâmbătă de la ora 16. Câștigătoarea turneului All England Club va câștiga peste 2,64 milioane de euro.
Simona Halep poate câștiga o sumă foarte mare de bani, dacă o învinge pe Serena Williams în finala de sâmbătă de la Wimbledon 2019.
Pe lângă punctele foarte importante în clasamentul WTA, premiul în bani pentru câștigătoarea turneului este și el unul la care râvnesc jucătoarele de tenis. Acesta este egal cu cel al tenismenilor: 2.645.874 de euro. Suma este cu 4,44% mai mare decât cea de anul trecut.
Doar pentru calificarea în finală, premiul în bani este de 1.322.937 de euro.
Câștigătorul finalei: 2,645,874 euro
Finalist: 1,322,937 euro
Semi-finale: 662,031 euro
Sferturi de finală: 331,015 euro
Turul 4: 198,159 euro
Turul 3: 124,975 euro
Turul 2: 81,065 euro
Turul 1: 50,665
Halep o va întâlni, în finală, pe Serena Williams în vârstă de 37 de ani, nr. 10 WTA, care a reușit să câștige semifinala în fața Barborei Strycova cu scorul de 6-1, 6-2.
Finala dintre Simona Halep și Serena Williams se va desfășura, sâmbătă, 13 iulie, pe Terenul Central, începând cu ora 16:00.
Numele meu este Zamfirescu Ionuţ Gabriel. Am o experienţă de aproape 20 de ani în presa scrisă, dar şi în televiziune. Aventura din lumea presei a început ca o pasiune nebună pentru sport, în general şi pentru fotbal, în special. Când încă eram pe băncile facultăţii am intrat prima oară în redacţia ziarului ProSport şi nu am mai plecat de acolo decât după ani buni. Abia în 2007 am decis să spun adio presei scrise şi să încerc să desluşesc tainele televiziunii. Tot de sport, bineînţeles. După aproape un an la Telesport, am început o nouă aventură de lungă durată la GSPTV. După şase ani grei, aventura din presa sportivă s-a oprit brusc. Am explorat pentru aproape un an şi jumătate mondenul, la Antena Stars, apoi am avut o scurtă aventură în online, la ştiripesurse.ro. După un an de zile în televiziune, la Digi24, am început aventura la capital.ro, unde sunt şi astăzi. După cum bine v-aţi dat seama, sportul, dar în special fotbalul sunt marile mele pasiuni. De pe această listă nu poate lipsi nici eterna politică, cu controversele acesteia.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.



